Η θέση Developer έχει αποθηκευτεί.

Πλήρης Απασχόληση
Αθήνα

Περιγραφή Θέσης

Η Renoptipower S.A. που δραστηριοποιείται στην αγορά ενέργειας και έχει έδρα την Αθήνα, αναζητεί για μόνιμη απασχόληση:

Developer

Responsibilities:
  • Software development and maintenance of new web applications with Java
  • Implementing CRUD systems (RestFul APIs)
  • Development and maintenance of web front-end with JavaScript / HTML / CSS
  • Implementing visualisations at front-end with JavaScript Libraries (Charts - tables etc)
  • Integrating internal and external services
  • Willing to learn and experiment with new technologies in order to grow as a professional

Requirements:
  • Experience in React or another modern Javascript web framework.
  • Good knowledge and working experience in Java. (Preferably Spring Framework)
  • Good knowledge of RDBMS
  • Desired knowledge of SQL Server
  • You possess good understanding of Javascript best practices.
  • You deliver code that is well-tested and well-documented.
  • You are a team player, keen to learn, and share your knowledge effectively with the rest of your team.
  • Finally, you have good communication skills in English, you have a legal permit to work in Greece, and you have any military obligations fulfilled.

Αποστολή βιογραφικών επιλέγοντας Αιτηση

Κωδικός αναφοράς

Developer