Για εργοδότες
Sous chef στην Σκιάθο
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις
Company logo - click to visit company page
Τουρισμός / Ξενοδοχεία
πριν 6 μήνες
Ημ. ανάρτησης
Εποχιακός/ήΤύπος απασχόλησης
Εποχιακός/ή
ΤουρισμόςΚατηγορία θέσης
Τουρισμός

Αγαπάς τον τουρισμό και θέλεις να χτίσεις μια καριέρα ή να εξελιχθείς;
Θέλεις να γίνεις και εσύ μέλος της οικογένειας Philian;

Ο Όμιλος Ξενοδοχείων Philian Hotels & Resorts , με 15 ξενοδοχειακές μονάδες σε Σκιάθο και Θεσσαλονίκη, αναζητάει Sous Chef σε ένα από τα a la carte εστιατόρια   στη Σκιάθο για το καλοκαίρι του 2024

Αρμοδιότητες :

  • Προγραμματισμός και καθοδήγηση της προετοιμασίας του φαγητού και των δραστηριοτήτων μαγειρικής
  • Προετοιμασία πιάτων κρύας και ζεστής κουζίνας για σερβίρισμα
  • Στήσιμο και αναπλήρωση των πόστων με όλες τις απαραίτητες προμήθειες
  • Παρασκευή στοιχείων του μενού σε συνεργασία με το υπόλοιπο προσωπικό της κουζίνας
  • Φροντίδα για τη σωστή προετοιμασία, καθαριότητα και υγιεινή του χώρου εργασίας
  • Κατάλληλη αποθήκευση προμηθειών
  • Αποκατάσταση προβλημάτων ή παραπόνων που ανακύπτουν
  • Τελική επιμέλεια της εμφάνισης των πιάτων
  • Καθοδήγηση και εκπαίδευση υφισταμένων στο τμήμα
  • Συμμόρφωση με τους διατροφικούς κανονισμούς, τους κανόνες υγιεινής και τα πρότυπα ασφαλείας
  • Διατήρηση θετικής και επαγγελματικής προσέγγισης με συνεργάτες και πελάτες

Απαραιτητα Προσόντα:

  • 2 έτη προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση σε εστιατόριο ή ξενοδοχείο 4* ή 5*
  • Απόφοιτος σχολής μαγειρικής τέχνης
  • Άριστη γνώση διαδικασίας HACCP
  • Δημιουργικό πνεύμα και ομαδική προσωπικότητα
  • Άριστη κατανόηση των διαφόρων μεθόδων, των υλικών, του εξοπλισμού και των διαδικασιών μαγειρικής
  • Ικανότητα εργασίας σε συνθήκες πίεσης
  • Θετική προσωπικότητα
  • Δημιουργική φαντασία

Παροχές:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών με πλήρης Ασφάλιση
  • Παροχή διαμονής και διατροφής.
  • Καθημερινή μεταφορά προς την εργασία(εφόσον χρειαστεί)
  • Προοπτικές και ευκαιρίες επαγγελματικής εξέλιξης για μόνιμη απασχόληση στην Θεσσαλονίκη
  • Επαγγελματικό περιβάλλον εργασίας
  • Εκπαίδευση
Σκιάθος
Με κάποια εμπειρία
Εποχιακός/ή