Για εργοδότες
Κωδ:SE2703
Sales Engineer
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις
πριν ένα χρόνο
Ημ. ανάρτησης
ΜηχανικοίΚατηγορία θέσης
Μηχανικοί

NRay SA, a company operating in the energy sector and providing energy network infrastructure products in the Greek and Cyprus markets, is seeking for a Sales Engineer to join their Commercial Department team based in Marousi.

Key responsibilities include:

  • Developing and managing a customer portfolio
  • Presenting company products and services to customers, and preparing proposals tailored to their needs
  • Working closely with suppliers to study, improve and develop existing and new products
  • Participating in the preparation of bids for public and private sector tenders
  • Processing and evaluating specifications
  • Recording and maintaining a communication database with customers

Required qualifications:

  • A degree in Electrical or Mechanical Engineering or a related field from a recognized University
  • Excellent communication and negotiation skills
  • Excellent knowledge of English
  • Very good use of MS Office/ ERP programs
  • Organizational skills, consistency, team spirit, professionalism
  • Work experience of 1-3 years in technical support and sales positions will be highly appreciated
  • Category B driver's license holder
  • Fulfilled military obligations

Benefits:

  • Competitive salary package according to the position's importance and selection evaluation
  • Additional bonus based on goals achievement
  • Private medical insurance
  • Stable, pleasant, and modern work environment
  • Company car - monthly transportation expenses
  • Continuous support and training
  • Career advancement opportunities

Η NRay ΑΕ, μια εταιρεία που δραστηριοποιείται στον κλάδο της ενέργειας, διαθέτοντας προϊόντα υποδομών ενεργειακών δικτύων στην Ελληνική αγορά και την Κύπρο, αναζητά έναν Μηχανικό Πωλήσεων/ Sales Engineer ο οποίος θα είναι ενεργό μέλος της ομάδας της Εμπορικής Διεύθυνσης με έδρα το Μαρούσι.

Βασικά καθήκοντα και ευθύνες εργασίας:

  • Ανάπτυξη πελατολογίου και διαχείριση υφιστάμενων συνεργασιών
  • Παρουσίαση των προϊόντων και υπηρεσιών της εταιρείας στους πελάτες, καθώς και σύνταξη προσφορών εναρμονισμένων με τις εκάστοτε ανάγκες
  • Στενή συνεργασία με τους προμηθευτές για την μελέτη, την βελτίωση και ανάπτυξη, υφιστάμενων και νέων προϊόντων
  • Συμμετοχή στην προετοιμασία κατάθεσης προσφορών σε διαγωνισμούς στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα
  • Επεξεργασία και αξιολόγηση προδιαγραφών
  • Καταγραφή και διατήρηση αρχείου δεδομένων επικοινωνίας με πελατολόγιο

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Πτυχίο Ηλεκτρολόγου ή Μηχανολόγου Μηχανικού ή συναφούς τίτλου από αναγνωρισμένο Πανεπιστήμιο
  • Άριστες επικοινωνιακές και διαπραγματευτικές δεξιότητες
  • Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας
  • Πολύ καλή χρήση προγραμμάτων MS Office/ ΕRP
  • Οργανωτικότητα, συνέπεια, ομαδικό πνεύμα, επαγγελματισμός
  • Επιθυμητή εργασιακή εμπειρία 1-3 ετών σε θέσεις τεχνικής υποστήριξης και πωλήσεων (θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα)
  • Κάτοχος άδειας οδήγησης κατηγορίας Β
  • Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις

Παροχές:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών σύμφωνα με τη βαρύτητα της θέσης και την αξιολόγηση επιλογής
  • Επιπλέον bonus βάσει επίτευξης στόχων
  • Ιδιωτική ομαδική ασφάλιση
  • Σταθερό, ευχάριστο και σύγχρονο εργασιακό περιβάλλον
  • Εταιρικό αυτοκίνητο - μηνιαία έξοδα μετακίνησης
  • Συνεχής υποστήριξη και εκπαίδευση
  • Προoπτικές εξέλιξης

Μαρούσι