Για εργοδότες
Κωδ:RSM29042024
Regional Sales Manager Βορείου Ελλάδος

Η ΕΛΓΕΚΑ Α.Ε. είναι η μεγαλύτερη ελληνική εμπορική επιχείρηση η οποία δραστηριοποιείται στην ελληνική αγορά, κυρίως στον κλάδο των τροφίμων.

Παρέχοντας στους συνεργάτες της, πελάτες και προμηθευτές, ένα ολοκληρωμένο σύστημα εμπορικών υπηρεσιών στους τομείς των Πωλήσεων, Marketing, Trade Marketing και Logistics.

Λειτουργώντας με φιλοσοφία «θυγατρικής» των προμηθευτών οίκων με τους οποίους συνεργάζεται, μέσα στους πρωταρχικούς της στόχους είναι η επιτυχημένη ανάπτυξη και καθιέρωση στην ελληνική αγορά των προϊόντων (brand building) τα οποία χειρίζεται.

Θέση Εργασίας:  Regional Sales Manager

Τύπος Θέσης: Πλήρης απασχόληση, Μόνιμη

Τοποθεσία: Βόρεια Ελλάδα

Κύριες Αρμοδιότητες:

  •  Ενεργή συμμετοχή στη σχέση με τους πελάτες και την παρακολούθηση αγοράς και ανταγωνισμού
  • Τη διοίκηση, καθοδήγηση και ανάπτυξη ομάδας πωλήσεων Βορείου Ελλάδος (7 Πωλητές και 4 merchandizers)
  • Επίτευξη και υπέρβαση των εταιρικών KPI’s καθώς και τήρηση αυστηρών προθεσμιών
  • Την εφαρμογή της εμπορικής και πιστωτικής πολιτικής της εταιρείας
  • Σύνταξη προγραμματισμένων αναφορών για την ολοκληρωμένη ενημέρωση της Εμπορικής Διεύθυνσης
  • Ανάπτυξη και διαχείριση υφιστάμενου πελατολογίου
  • Την υποβολή προτάσεων για την βελτίωση της απόδοσης στο πελατολόγιο ευθύνης του/της
  • Υποδειγματική συνεργασία με πελάτες, πωλητές και συνεργάτες πάνω στην τοποθέτηση παραγγελιών, διαπραγμάτευση τιμών, παράδοση προϊόντων και διαχείριση προωθητικών προγραμμάτων.

Απαραίτητα Προσόντα:

  • Εργασιακή εμπειρία τουλάχιστον 5 ετών σε αντίστοιχη θέση ευθύνης, ως Regional Sales Manager στον κλάδο FMCG προϊόντων
  • Απόφοιτος Ανώτατης ή Ανώτερης σχολής & καλή γνώση αγγλικών
  • Οργανωτικές δεξιότητες, ομαδικό πνεύμα, ικανότητα ηγεσίας και παρακίνησης ομάδας
  • Εμπορικός τρόπος σκέψης και ικανότητα στις διαπραγματεύσεις και την επίτευξη στόχων
  • Ανεπτυγμένη ικανότητα επικοινωνίας και οργάνωσης
  • Γνώσεις χειρισμού Η/Υ και του πακέτου MS Office και CRM συστημάτων
  • Κάτοχος διπλώματος οδήγησης – Δυνατότητα ταξιδιών
  • Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις, για τους άνδρες υποψηφίους

Η εταιρεία μας θα σας στηρίξει σε κάθε σας βήμα προσφέροντας:

  • Συνεχή εκπαίδευση και ευκαιρίες ανάπτυξης καριέρας.
  • Παροχή εταιρικού αυτοκινήτου, tablet και κινητού
  • Κάλυψη εξόδων μετακίνησης, ταξιδιών

Θεσσαλονίκη
πριν 17 μέρες