Για εργοδότες
ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ
ΑθήναΤοποθεσία
Αθήνα
πριν 13 μέρες
Ημ. ανάρτησης
ΟικονομικάΚατηγορία θέσης
Οικονομικά

Η DCI Finance & Accounting Α.Ε. είναι μια χρηματοοικονομική́ και λογιστική́ συμβουλευτική́ εταιρεία με έδρα το κέντρο της Αθήνας. Από́ τις καθημερινές λειτουργίες έως τις στρατηγικές αποφάσεις, είμαστε αφοσιωμένοι στο να υποστηρίζουμε τους πελάτες μας, έτσι ώστε να συλλάβουν και να εφαρμόσουν την ιδανική́ στρατηγική́ για την επίτευξη των επιχειρηματικών τους στόχων.

Στους πελάτες μας περιλαμβάνονται μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα και το εξωτερικό́, στους τομείς των υπηρεσιών, του εμπορίου, του real estate,  των ιατρικών προϊόντων, των κατασκευών κ.α.

Η DCI αναζητά́ υποψήφιο για την στελέχωση του λογιστικού́ τμήματος της εταιρείας, ο οποίος θα ηγείται ομάδας τουλάχιστον 3 ατόμων, θα καταχωρεί́ λογιστικές εγγραφές, θα ελέγχει λογιστικές εγγραφές, θα επιλύει απορίες της ομάδας, θα επικοινωνεί́ με τους πελάτες για την επίλυση ζητημάτων και την παροχή́ διευκρινίσεων και θα απευθύνεται στον υπεύθυνο της εταιρείας.

Κύρια Καθήκοντα:

  • Καταχώρηση εγγράφων σε διπλογραφικά́ βιβλία
  • Προετοιμασία και υποβολή́ δηλώσεων ΦΠΑ
  • Προετοιμασία και υποβολή́ δηλώσεων VIES, INTRASTAT, ΦΑΕΔ, Φ.Μ.Υ ,Φόρο εργοληπτών κ.λ.π
  • Σύνταξη και υποβολή́ Οικονομικών Καταστάσεων, Φορολογικών Δηλώσεων φυσικών και νομικών προσώπων
  • Επίβλεψη μισθοδοσίας και σχετικών υποβολών
  • Προετοιμασία και αποστολή στοιχείων στο My Data της ΑΑΔΕ
  • Υποβολές στοιχείων στις πλατφόρμες ΕΡΓΑΝΗ και ΓΕΜΗ
  • Προετοιμασία και υποβολή δηλώσεων Ε9 νομικών και φυσικών προσώπων
  • Επικοινωνία και συμφωνία με πελάτες και προμηθευτές
  • Επικοινωνία με φορολογικές αρχές, ΕΦΚΑ, ΓΕΜΗ κλπ. εφόσον απαιτηθεί

Προσόντα:

  • Πτυχίο Λογιστικής ΑΕΙ/ΤΕΙ
  • Τουλάχιστον δέκα χρόνια εμπειρίας σε οργανωμένο λογιστήριο
  • Καλή γνώση ΕΛΠ, ΦΠΑ, Φορολογίας, ΕΦΚΑ & Κοινωνικής Ασφάλισης, Γενικού Εμπορικού Μητρώου, Μισθοδοσίας και Εργατικής Νομοθεσίας.
  • Καλές επικοινωνιακές και οργανωτικές δεξιότητες.
  • Ισχυρά κίνητρα, αυτοπεποίθηση και επαγγελματισμό
  • Γνώσεις Μηχανογράφησης
  • Γνώσεις Διεθνών Προτύπων Χρηματοικονομικής Αναφοράς (IFRS)
  • Γνώση της Αγγλικής Γλώσσας
  • Γνώσεις Excel

Η εταιρεία προσφέρει:

  • Αποδοχές ύψους 3.100 ευρώ μικτά σε μηνιαία βάση
  • Σύγχρονο, φιλικό και οργανωμένο περιβάλλον εργασίας
  • Συνεχή Εκπαίδευση
Αθήνα
Με μεγάλη εμπειρία