Για εργοδότες
Κωδ:Rev 8_24
Επικεφαλής Μονάδας Εσωτερικού Ελέγχου
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις
ΒάρηΤοποθεσία
Βάρη
πριν ένα μήνα
Ημ. ανάρτησης
ΟικονομικάΚατηγορία θέσης
Οικονομικά

Ο Όμιλος

REVOIL ΑΕΕΠ

επιθυμεί να προσλάβει

Προφίλ εταιρίας:

Ο Όμιλος Revoil αποτελείται από την ΡΕΒΟΙΛ ΑΕΕΠ η οποία έχει μια ισχυρή παρουσία στον χώρο των πετρελαιοειδών, είναι εισηγμένη στο Χ.Α.Α. και κατέχει μερίδιο αγοράς άνω του 10% με δίκτυο 510 πρατηρίων. Επίσης μέσω θυγατρικών έχει εμπλακεί και στον χώρο των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας  επιδεικνύοντας σταθερή ανάπτυξη στον κλάδο.

Ο στόχος του Ομίλου Revoil είναι η συνεχής ανάπτυξη με καινοτομία, πρωτοπορία και σεβασμό στον άνθρωπο, την κοινωνία και το περιβάλλον.

Κύριες Αρμοδιότητες:

  • Παρακολουθεί, ελέγχει και αξιολογεί την εφαρμογή του Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας της Εταιρείας και το Σύστημα Εσωτερικού Ελέγχου, ως προς την επάρκεια και την ορθότητα της παρεχόμενης χρηματοοικονομικής και μη πληροφόρησης, της διαχείρισης κινδύνων, της κανονιστικής συμμόρφωσης, του Κώδικα Εταιρικής Διακυβέρνησης που έχει υιοθετήσει η Εταιρεία και του συνόλου των Πολιτικών και Διαδικασιών της.
  • Παρακολουθεί, ελέγχει και αξιολογεί τους μηχανισμούς Συστήματος Εσωτερικού Ελέγχου και της Εταιρικής Διακυβέρνησης, καθώς και τη τήρηση των δεσμεύσεων που περιέχονται σε ενημερωτικά δελτία και επιχειρηματικά σχέδια της Εταιρείας, σχετικά με τη χρήση των κεφαλαίων που αντλήθηκαν από τη ρυθμιζόμενη αγορά.
  • Ελέγχει τις σχέσεις και συναλλαγές της Εταιρείας με τα συνδεόμενα με αυτήν μέρη.
  • Ελέγχει τις αμοιβές και τις πάσης φύσεως παροχές προς τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου, βάσει αποφάσεων της Γενικής Συνέλευσης των Μετόχων.
  • Καταρτίζει με βάση την αξιολόγηση κινδύνων και αφού λάβει υπόψιν τη γνώμη της Επιτροπής Ελέγχου, το Ετήσιο Πλάνο Εσωτερικού Ελέγχου.
  • Εκτελεί το Ετήσιο Πλάνο Εσωτερικού Ελέγχου, σε συμμόρφωση με τα Διεθνή Πρότυπα για την Επαγγελματική Εφαρμογή του Εσωτερικού Ελέγχου, το Πλαίσιο Συστήματος Εσωτερικού Ελέγχου της Επιτροπής C.O.S.O. και με τον Κώδικα Δεοντολογίας του Διεθνούς Ινστιτούτου Εσωτερικών Ελεγκτών.
  • Τηρεί τα απαραίτητα αρχεία και τεκμήρια του ελέγχου
  • Συντάσσει εκθέσεις προς τις ελεγχόμενες μονάδες με τυχόν ευρήματα που προκύπτουν από τον έλεγχο, τους ενδεχόμενους κινδύνους που απορρέουν από αυτά και τις προτάσεις βελτίωσης, εάν υπάρχουν.
  • Υποβάλλει αναφορές προόδου εκτέλεσης του εγκεκριμένου Ετήσιου Πλάνου Εσωτερικού Ελέγχου, τουλάχιστον κάθε τρίμηνο στην Επιτροπή Ελέγχου και επεξήγηση τυχόν αιτιών, σχετικά με την πλήρη και έγκαιρη υλοποίηση των καθηκόντων της ΜΕΕ.
  • Ενημερώνει την Επιτροπή Ελέγχου και το Διοικητικό Συμβούλιο της Εταιρείας για περιπτώσεις εξέτασης συμμόρφωσης με τον Κώδικα Δεοντολογίας & Σύγκρουσης Συμφερόντων

Απαραίτητα προσόντα:

  • Αποδεδειγμένη εργασιακή εμπειρία 3-5 ετών ως Εσωτερικός Ελεγκτής
  • Πτυχίο ανώτατης εκπαίδευσης Οικονομικής κατεύθυνσης
  • Μέλος στο μητρώο Εσωτερικών Ελεγκτών του ΟΕΕ
  • Πιστοποίηση Εσωτερικού Ελέγχου (θα θεωρηθεί προσόν)
  • Αποδεδειγμένη γνώση των ελεγκτικών προτύπων και διαδικασιών, της νομοθεσίας και των κανονισμών
  • Πολύ καλή γνώση Microsoft Office, επιθυμητή γνώση SAP
  • Μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια, οργανωτικές ικανότητες, αναλυτική & μεθοδευμένη σκέψη
  • Ομαδικό πνεύμα και υψηλό αίσθημα υπευθυνότητας
  • Ικανότητα χειρισμού μεγάλων όγκων δεδομένων και σύνταξης λεπτομερών αναφορών
  • Ορθή και ανεξάρτητη κρίση

Η εταιρία προσφέρει:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Ομαδικό πρόγραμμα νοσοκομειακής και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης
  • Εταιρικό κινητό και laptop

Βάρη