Για εργοδότες
Υπεύθυνος Oικονομικής Διαχείρισης
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις
πριν ένα μήνα
Ημ. ανάρτησης
ΟικονομικάΚατηγορία θέσης
Οικονομικά

Η AlfaConsultancy αναζητά για λογαριασμό της εταιρείας ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΑΒΕ ΧΕΛΙΟΥ ΚΑΙ ΣΟΛΟΜΟΥ Υπεύθυνο Οικονομικής Διαχείρισης.

Βασικός στόχος της θέσης: η οργάνωση, η εφαρμογή και ο έλεγχος διαδικασιών σχετιζόμενων με λογιστική και οικονομική λειτουργία της εταιρείας με ταυτόχρονη γνώση στην ανάπτυξη και διαχείριση reporting & controlling process.

Άμεση αναφορά στην Γενική διεύθυνση του Ομίλου.

Κύριες αρμοδιότητες:

  • Οργάνωση και επίβλεψη της ορθής λειτουργίας του λογιστηρίου και των οικονομικών υπηρεσιών της εταιρείας
  • Οργάνωση και εποπτικός έλεγχος των υπηρεσιών και εργασιών του λογιστηρίου, εργασιών του λογιστηρίου και συνεργασία με εξωτερικούς συνεργάτες
  • Project management & DLs
  • Ανάπτυξη στο μηνιαίο και τριμηνιαίο reporting (KPIs reporting system vs BP)
  • Ανάπτυξη, παρακολούθηση, προγραμματισμός και σύνταξη χρηματοοικονομικών αναφορών εισροών και εκροών χρηματοοικονομικών ροών-cash flow monthly
  • Ανάπτυξη Business P&L και τριμηνιαία παρακολούθηση βασικών δεικτών
  • Διαδικασία κοστολόγησης προϊόντων και υπηρεσιών, γνώση και παρακολούθηση
  • Επίβλεψη παρακολούθηση εφαρμογής (KPI REPORTING) της τιμολογιακής και πιστωτικής πολιτικής της εταιρίας σε συνεργασία Corporate Team
  • Έλεγχος και παρακολούθηση των δαπανών και αξιολόγηση προμηθευτών
  • Έλεγχος και παρακολούθηση των αποθεμάτων σε συνεργασία με τους υπευθύνους αποθήκης

Απαιτούμενα Προσόντα:

  • Πτυχιούχος ΑΕΙ οικονομικής κατεύθυνσης
  • 3 - 5 έτη προϋπηρεσία σε μεσαία/μεγάλη επιχείρηση με οργανωμένο τμήμα οικονομικών υπηρεσιών και λογιστηρίου, σε αντίστοιχη θέση (Προϋπηρεσία σε αντίστοιχη, με της δραστηριότητας της εταιρείας, αγορά ή στον χώρο παραγωγής τροφίμων, θα αξιολογηθεί ως επιπλέον προσόν)
  • Πολύ καλή γνώση ERP συστημάτων και ΜS Office
  • Πολύ καλή γνώση χειρισμού των κρατικών ηλεκτρονικών συστημάτων όπως: Taxisnet, ΕΡΓΑΝΗ, κ.λπ.
  • Εμπειρία σε έκδοση περιοδικών οικονομικών και εμπορικών αναφορών
  • Εμπειρία σε θέματα κοστολόγησης, τιμολόγησης, cost controlling και credit control
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας γραπτού και προφορικού λόγου – Reporting Line in English Language
  • Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών θα αξιολογηθεί επιπλέον

Ικανότητες - συμπεριφορές ρόλου

  • Ηγεσία, ικανότητα καθοδήγησης με παράδειγμα και παρακίνηση
  • Μεθοδική σκέψη και οργανωτικές ικανότητες
  • Ικανότητα ανάληψης πρωτοβουλιών
  • Επικοινωνιακές ικανότητες, οργανωτικότητα, ομαδικότητα και συνεργασία
  • Αναλυτική και συνδυαστική σκέψη
  • Ικανότητα διαχείρισης πολλαπλών εργασιών υπό αυστηρές προθεσμίες - απόδοση κάτω από πίεση
  • Προσαρμοστικότητα, χαμηλή αντίσταση στην αλλαγή
  • Προσανατολισμός στην επίτευξη αποτελεσμάτων
  • Ευελιξία για παρακολούθηση σεμιναρίων στο εξωτερικό

Η εταιρεία προσφέρει :

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Δυνατότητα εξέλιξης
  • Υποστήριξη προγραμμάτων συνεχιζόμενης εκπαίδευσης
Πρέβεζα