Για εργοδότες
Μηχανικός Υγείας & Ασφάλειας
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις
Company logo - click to visit company page
2001-30000
Κατασκευαστικός | Τεχνικός κλάδος
ΚηρεύςΤοποθεσία
Κηρεύς
πριν 6 μήνες
Ημ. ανάρτησης
ΜηχανικοίΚατηγορία θέσης
Μηχανικοί

Η ΤΕΡΝΑ ΛΕΥΚΟΛΙΘΟΙ, εταιρεία του Ομίλου ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ, αναζητά:

Μηχανικό Υγείας & Ασφάλειας

για τις εγκαταστάσεις της στο Μαντούδι Ευβοίας

 Αρμοδιότητες:

  • Οργανώνει και επιβλέπει τα μέτρα Υγείας & Ασφάλειας στα μεταλλεία και στα εργοστάσια εμπλουτισμού
  • Καθορίζει τα μέσα ατομικής προστασίας (ΜΑΠ) για κάθε εργαζόμενο
  • Επιβλέπει την ορθή χρήση των ΜΑΠ
  • Ελέγχει τα υφιστάμενα μέτρα ασφαλείας για την εκτέλεση των εργασιών
  • Ελέγχει το περιβάλλον εργασίας ως προς τα μέτρα υγείας και ασφάλειας που έχουν ληφθεί
  • Μεριμνά για την ύπαρξη και την επικαιροποίηση των αναγκαίων σημάνσεων ασφάλειας
  • Εποπτεύει την τήρηση των προσβάσεων σε κάθε χώρο των εργοστασίων και των μεταλλείων μόνον από εξουσιοδοτημένα πρόσωπα
  • Διερευνά τυχόν κινδύνους και εργατικά ατυχήματα και προτείνει μέτρα για την αποτροπή τους σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Υ&Α
  • Εκπαιδεύει και καθοδηγεί τους εργαζόμενους σε θέματα Υ&Α
  • Συντονίζει και εποπτεύει την εκτέλεση ασκήσεων έκτακτης ανάγκης για τη διαπίστωση ετοιμότητας του προσωπικού στην αντιμετώπιση ατυχημάτων
  • Ενημερώνει και καθοδηγεί τους εργαζόμενους για τους επαγγελματικούς κινδύνους σε κάθε χώρο εργασίας
  • Μεριμνά για την ουσιαστική και τυπική τήρηση των προβλεπόμενων υποχρεώσεων από τη νομοθεσία
  • Εφαρμόζει τα Πρότυπα Υ&Α της Εταιρείας

Απαραίτητα Προσόντα:

  • Πτυχίο ΑΕΙ Μεταλλειολόγου Μηχανικού ή σχετικής ειδικότητας
  • Κατ’ ελάχιστο 5 έτη σε Υ&Α
  • Εμπειρία σε θέματα Υ&Α ή Τεχνικού Ασφαλείας ή Μηχανικού σε μεταλλεία ή μεγάλες βιομηχανίες
  • Καλή γνώση Αγγλικών (προφορικά και γραπτά)
  • Καλή γνώση εφαρμογών MS Office

Δεξιότητες – Προσωπικά Χαρακτηριστικά:

  • Οργανωτικές δεξιότητες και μεθοδικότητα
  • Πιστή τήρηση διαδικασιών
  • Εξαιρετικές δεξιότητες επικοινωνίας
  • Εξοικείωση με τη σχετική νομοθεσία
  • Προθυμία για συνεχή ανάπτυξη & βελτίωση
  • Δυνατότητα μόνιμης διαμονής στο Μαντούδι

Παροχές Εταιρείας:

  • Προοπτικές εξέλιξης και ανάπτυξης σε έναν ισχυρό Όμιλο εταιρειών
  • Συμμετοχή σε Ομαδικό Ασφαλιστήριο Συμβόλαιο
Κηρεύς