Θέσεις Ακαδημαϊκού Προσωπικού (ΔΕΠ) Νομικής στο Πανεπιστήμιο Λεμεσού
πριν 11 μέρες
Ημ. ανάρτησης
C-level / ExecutiveΕπίπεδο εμπειρίας
C-level / Executive
ΕκπαίδευσηΚατηγορία θέσης
Εκπαίδευση

Το Πανεπιστημίου Λεμεσού (UoL) ζητά να προσλάβει Ακαδημαϊκό Προσωπικό (ΔΕΠ) Νομικής για την κάλυψη θέσεων στους πιο κάτω επιστημονικούς κλάδους:

  • Διεθνές Δίκαιο
  • Ιδιωτικό Δίκαιο – Αστικό Δικονομικό Δίκαιο
  • Ιδιωτικό Δίκαιο – Εμπορικό Δίκαιο
  • Ποινικό Δίκαιο – Ποινικό Δικονομικό Δίκαιο

Κατηγορία: Πλήρης απασχόληση (Καθηγητής, Αναπληρωτής Καθηγητής, Επίκουρος Καθηγητής ή Λέκτορας).

Ημερομηνία Λήξης Αιτήσεων: Ανοιχτό μέχρι να καλυφθούν οι θέσεις.

Προβλεπόμενη ημερομηνία έναρξης: Με την λειτουργία του Τμήματος Νομικής και του πτυχίου Νομικής (Σημείωση: η επιλεγέντες θα πρέπει να συμμετάσχουν στη διαδικασία υποβολής αίτησης και αξιολόγησης για την ίδρυση του Τμήματος Νομικής και του προγράμματος νομικής από τον ΔΙΠΑΕ)

Μισθός: Διεθνώς ανταγωνιστικό πακέτο απολαβών, ανάλογα με την ακαδημαϊκή βαθμίδα, τα προσόντα και την εμπειρία.

Το Πανεπιστήμιο Λεμεσού στοχεύει στην ίδρυση Τμήματος Νομικής καθώς και σε πρώτο στάδιο στη δημιουργία προγράμματος για την παροχή πτυχίου νομικής. Σκοπός είναι η προσφορά ενός υψηλού επιπέδου ακαδημαϊκής γνώσης και έρευνας στο επιστημονικό πεδίο του δικαίου. Επίσης, στοχεύει στην παροχή ενός ανταγωνιστικού πτυχίου νομικής, παρέχοντας όλα τα ακαδημαϊκά και επαγγελματικά εφόδια που απαιτεί η αγορά εργασίας.Η κοινότητα του Πανεπιστημίου αποτελείται από δραστήρια ακαδημαϊκά άτομα που στοχεύουν στη προώθηση της μελέτης, της έρευνας και της πρακτικής τόσο σε εθνικό όσο και σε διεθνές επίπεδο.

Το Πανεπιστήμιο Λεμεσού (www.uol.ac.cy ) δίνει ίση έμφαση στην αριστεία στην έρευνα και στη διδασκαλία και έχει ένα φιλόδοξο σχέδιο βιώσιμης ανάπτυξης. Εδρεύει στην κοσμοπολίτικη Λεμεσό, βάση εκατοντάδων διεθνών εταιρειών στον τομέα της τεχνολογίας, των οικονομικών, των επαγγελματικών υπηρεσιών, των ακινήτων, του τουρισμού και της ναυτιλίας.

Αρμοδιότητες:

• Διδασκαλία προπτυχιακών και μεταπτυχιακών μαθήματων στον τομέα ειδικότητας τους και/ή σε συναφή πεδία.

• Ανάπτυξη και παράδοση συμβατικών και εξ αποστάσεως διαλέξεων και προγραμμάτων.

• Επίβλεψη προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών για εκπόνηση διατριβών.

• Ερευνητικό πρόγραμμα  δημοσιεύσεων σε παγκοσμίου κύρους ερευνητικά περιοδικά.

• Εξασφάλιση εξωτερικής χρηματοδότησης ερευνητικών δραστηριοτήτων.

• Συμβολή στους στόχους του Πανεπιστημίου, όπως την ηγεσία προγραμμάτων σπουδών.

Απαιτούμενα προσόντα: Οι υποψήφιοι πρέπει να είναι κάτοχοι διδακτορικού τίτλου σπουδών από διαπιστευμένο Πανεπιστήμιο και να έχουν εξειδίκευση σε τουλάχιστον ένα από τους προαναφερθέντες κλάδους. Η άριστη προφορική και γραπτή γνώση τόσο της αγγλικής όσο και της ελληνικής γλώσσας είναι απαραίτητη. Ο επιτυχών υποψήφιος πρέπει να επιδείξει αρχείο

δημοσιεύσεων και δέσμευση για υψηλού επιπέδου έρευνα μέσω δημοσιεύσεων σε διεθνή περιοδικά και δείγματα διδακτικής αριστείας και ανάπτυξης ακαδημαϊκών προγραμμάτων.

Ηλεκτρονικές αιτήσεις στη διεύθυνση https://www.uol.ac.cy/en/career/theseis-akadimaikou-prosopikou-dep-nomikis-sto-panepistimio-lemesou/  με όλα τα σχετικά έγγραφα: (1) συνοδευτική επιστολή, (2) βιογραφικό, (3) πλάνο έρευνας για τα επόμενα 3 χρόνια· (4) δύο δείγματα δημοσιευμένης έρευνας. και (5) βαθμολογίες αξιολόγησης διδασκαλίας (αν υπάρχουν). Θα υπάρξει επικοινωνία μόνο με τους υποψηφίους που θα επιλεγούν για συνέντευξη.

Λεμεσός