Για εργοδότες
Senior Creative Director
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις

Θες να εργαστείς κι εσύ σε μία από τις πιο δυναμικές επιχειρήσεις στην Ελλάδα;

Στη ΦΟΥΡΝΑΡΑΚΗΣ Α.Ε. αναπτύσσουμε, εμπορευόμαστε και διακινούμε τα πιο δυνατά brands βιομηχανικών εργαλείων και μηχανημάτων. Τα τελευταία 40 χρόνια κατέχουμε ηγετική θέση στην ελληνική αγορά, ενώ βρισκόμαστε ανάμεσα στις 17 πιο δυναμικές επιχειρήσεις στην Ελλάδα (Growth Awards 2021). Ταυτόχρονα διαθέτουμε ένα ταχύτατα αναπτυσσόμενο δίκτυο πωλήσεων σε όλη την Ευρώπη, στοχεύοντας να γίνουμε ένας από τους πρωταγωνιστές και στην ευρωπαϊκή αγορά. Για το λόγο αυτό, επενδύουμε συνεχώς στην πρόσληψη και ανάπτυξη νέων στελεχών. Τα τελευταία χρόνια το ανθρώπινο δυναμικό μας σε όλα τα Τμήματα και τις βαθμίδες της εταιρίας αυξάνεται κατά 20% ετησίως. Στο πλαίσιο λοιπόν της διαρκούς ανάπτυξής μας, αναζητούμε τον κατάλληλο υποψήφιο για τη θέση:

Ρόλος:

Αναζητούμε έμπειρο Senior Creative Director που θα φέρει εμπειρία, υψηλή αισθητική σχεδιασμού και θετική ενέργεια στην ήδη δεμένη δημιουργική ομάδα  της ΦΟΥΡΝΑΡΑΚΗΣ Α.Ε. με στόχο να συμβάλλει στη σύλληψη, τον σχεδιασμό και την 360° υλοποίηση της εταιρικής επικοινωνίας και εικόνας τόσο της εταιρείας όσο και των brands. Ιστότοποι και κατάλογοι της εταιρίας: www.fournarakis.gr, www.ffgroup-toolindustries.com, www.benman-tools.com, www.ffgroup-tools.com, www.morris-deco.com, www.hugo-locks.com.

Προφίλ υποψηφίου:

Ο/Η  κατάλληλος υποψήφιος/α, θα πρέπει να έχει ισχυρή εμπειρία σε περιβάλλοντα προσανατολισμένα στο μάρκετινγκ προϊόντων και άριστη γνώση μιας ποικιλίας προγραμμάτων σχεδιασμού.  Δημιουργικό πνεύμα με δυνατότητα να δημιoυργήσει ολοκληρωμένα projects κάτω από εμπεριστατωμένα concepts. Να έχει έμφυτο ενδιαφέρον τόσο για την εταιρία όσο και για το κάθε project ξεχωριστά καθώς και να αντιλαμβάνεται την ανάγκη του να παραδίδει ακέραιο αποτέλεσμα υψηλής ποιότητας. Ομαδικό πνεύμα που απολαμβάνει τη συνεργασία με συναδέλφους καθώς και άνεση στο να μοιράζεται τη γνώση. Ευγένεια, δημιουργικότητα, συνέπεια, ακρίβεια και προσοχή στη λεπτομέρεια είναι μερικές από τις αρχές που θα θέλαμε να πρεσβεύει.

Αρμοδιότητες:

  • Σύλληψη και υλοποίηση ιδεών, κατευθυντηρίων γραμμών και στρατηγικών για διάφορα δημιουργικά έργα και επίβλεψή τους έως την ολοκλήρωση
  • Νέες προτάσεις και ιδέες πάνω στα εταιρικά υλικά
  • Σχεδιασμός concept και επιμέλεια styling για προϊοντική (και όχι μόνο) φωτογράφιση
  • Σχεδιασμός storyboard και συνεργασία με την ομάδα marketing για την υλοποίηση του
  • Δημιουργικός σχεδιασμός και επιμέλεια έντυπου και digital υλικού με γνώμονα την εταιρική στρατηγική (προϊοντικοί κατάλογοι, συσκευασίες, φυλλάδια προσφορών, προωθητικό υλικό, σήμανση καταστημάτων, ντύσιμο αυτοκινήτων, social media, Newsletter, Websites κ.λπ.)
  • Στενή συνεργασία με το τμήμα Marketing για τη διασφάλιση τήρησης των προδιαγραφών και της εταιρικής στρατηγικής
  • Συνεχής παρακολούθηση και ενημέρωση για το design και τις νέες τεχνολογίες.
  • Κλείσιμο τελικής μακέτας
  • 'Ελεγχος τελικών υλικών προς δημοσίευση / εκτύπωση

Προσόντα:

  •  Ανώτερες / ανώτατες σπουδές κατεύθυνσης Design, Graphic Arts κτλ.
  • Εμπειρία άνω των τριών (3) ετών σε αντίστοιχη Senior θέση σε agency ή σε τμήμα marketing εμπορικής εταιρείας, αποδεδειγμένη με ισχυρό online portfolio
  • Άριστη χρήση Adobe Creative Suite (Adobe Photoshop, Illustrator, InDesign and After Effects)
  • Άριστη γνώση εργαλείων ΜS Office (εμπειρία σε περιβάλλον Office 365 θα εκτιμηθεί)
  • Άριστη γνώση τελικής μακέτας
  • Εμπειρία σε δημιουργία προιοντικών καταλόγων /φυλλαδίων
  • Εμπειρία στη δημιουργία/redesign συσκευασίας
  • Καλή γνώση αγγλικής γλώσσας, επιπέδου Lower και άνω
  • Πολύ καλή γνώση παραγωγής και εκτυπωτικών διαδικασιών
  • Πολύ καλή γνώση προδιαγραφών και εργαλείων δημιουργίας εικαστικών για digital μέσα (social media posts, display banners, static & animated, βίντεο, Newsletter, website)
  • Γνώση UX και website design θα συνεκτιμηθούν

Δεξιότητες:

  •  Ικανότητα τόσο ανεξάρτητης εργασίας όσο όμως και ανάθεσης εργασίας από και προς τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας, «a thinker and a doer»
  • Ικανότητα αναγνώρισης προτεραιοτήτων, σωστής διαχείρισης χρόνου και διαφορετικών παράλληλων project καθώς και προσαρμογή σε ενδεχόμενη συχνή εναλλαγή προτεραιοτήτων
  • Άριστες ηγετικές και οργανωτικές ικανότητες
  • Άρτια αισθητική κατάρτιση και ευελιξία, παρακολούθηση των σύγχρονων τάσεων στον σχεδιασμό και τη γραφιστική
  • Δημιουργική σκέψη και φαντασία
  • Αναλυτικές δεξιότητες και ευέλικτη σκέψη
  • Ομαδικότητα, άμιλλα, προσαρμοστικότητα, επικοινωνία, διαπροσωπικές σχέσεις
  • Αντοχή στην πίεση, την κριτική και την απόρριψη
  • Αυτοπεποίθηση, ενθουσιασμός και αποφασιστικότητα
  • Υποψήφιοι DIYers θα προτιμηθούν

 Παροχές:

  •  Υπερσύγχρονο περιβάλλον εργασίας
  • Ανταγωνιστικός μισθός
  • Έξοδα κίνησης
  • Δίνεται η δυνατότητα συνεργασίας με εξαρτημένη εργασία ή με σύμβαση παροχής υπηρεσιών, και στις δύο περιπτώσεις εντός των γραφείων της εταιρίας.

Αθήνα
πριν ένα χρόνο
Με μεγάλη εμπειρία