Για εργοδότες
Κωδ:HR 2432
Διακανονιστή Ζημιών (Κλάδος αυτοκινήτων)

Η INGROUP, αναζητά για εταιρία πελάτη της, μεγάλη ασφαλιστική εταιρεία:

Διακανονιστή Ζημιών

Κλάδος αυτοκινήτων

(HR 2432)

Περιγραφή θέσης

Ο/Η νέος/α συνεργάτης θα αναλάβει την παρακολούθηση του διακανονισμού των ζημιών στον κλάδο των αυτοκινήτων.

Αρμοδιότητες:

  • Παρακολούθηση των ζημιών που αναγγέλλονται, συλλογή στοιχείων για τη συγκέντρωση όλων των απαιτούμενων δικαιολογητικών για τη διεκπεραίωση της αποζημίωσης (επικοινωνία με πραγματογνώμονες, ερευνητές και αποστολή εκθέσεων), έλεγχος τιμολογίων και των όρων κάλυψης του συμβολαίου, αξιολόγηση ζημιών
  • Η έκδοση εντολής πληρωμής αποζημίωσης και προώθηση προς διεκπεραίωση
  • Προσδιορισμός και διαπραγμάτευση του ποσού αποζημίωσης, καθώς και τον καθορισμό του αποθέματος
  • Επικοινωνία με τους συνεργάτες ,ασφαλισμένους και τους δικαιούχους αποζημίωσης

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ, θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν
  • Προϋπηρεσία 2-4 χρόνια σε αντίστοιχη θέση στον χώρο του διακανονισμού υλικών ζημιών αυτοκινήτων, της Συμφωνίας Άμεσης Πληρωμής (Φιλικό Διακανονισμό) και επαρκή γνώση τεχνικών για την εκτίμηση του κόστους αποκατάστασης των ζημιών αυτοκινήτων
  • Καλή γνώση του νομικού πλαισίου που διέπει την αποζημίωση από τροχαία ατυχήματα στην Ελλάδα ή και το εξωτερικό.
  • Καλή γνώση αγγλικών και Η/Υ

Απαιτούμενες δεξιότητες:

  • Ικανότητες διαπραγμάτευσης και λήψης αποφάσεων
  • Ομαδικότητα και γρήγορη αντίληψη
  • Ικανότητα οργάνωσης και διαχείρισης χρόνου
  • Συνέπεια και υπευθυνότητα

Παροχές:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Δυνατότητα συνεργασίας με μία συνεχώς αναπτυσσόμενη εταιρία

Αθήνα
πριν 13 μέρες