Για εργοδότες
Κωδ:#02_ ACCOUNTANT#.
ΛΟΓΙΣΤΗΣ
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις
πριν ένα χρόνο
Ημ. ανάρτησης
ΛογιστικάΚατηγορία θέσης
Λογιστικά

Ο ρόλος:
Η θέση αναφέρεται στον Προϊστάμενο Λογιστηρίου της εταιρείας, και έχει ως κύριο αντικείμενο ΛΟΓΙΣΤΗΣ
Κύρια καθήκοντα:
• Παρακολούθηση – Έλεγχος των οικονομικών πράξεων, τιμολογίων εξόδων, παγίων, και λοιπών παραστατικών
• Παρακολούθηση – Έλεγχος εσόδων, ταμείου, συμφωνία λογαριασμών προμηθευτών, τραπεζικών λογαριασμών και ενημέρωση λογιστικών βιβλίων.
• Διαχείριση φακέλων εισαγωγών, αποθεμάτων και συμμετοχή στη διαδικασία κοστολόγησης
• Συμμετοχή στην οργάνωση και προετοιμασία των μηνιαίων και ετήσιων φορολογικών υποχρεώσεων της εταιρείας (συμφωνία και υποβολή δηλώσεων ΦΠΑ, VIES, Intrastat, Παρακρατούμενων Φόρων, φορολογίας εισοδήματος).
• Διαχείριση εργασιών My DATA
• Συμμετοχή στη διαδικασία σύνταξης χρηματοοικονομικών καταστάσεων και μηνιαίων αναφορών διοίκησης (P&L, cash flow)
• Συνεργασία με τους ορκωτούς ελεγκτές της εταιρείας
Απαραίτητα προσόντα:
• Απόφοιτος Ανώτατης/Ανώτερης εκπαίδευσης με κατεύθυνση Οικονομικά /Λογιστική .
• Άριστη χρήση Η/Υ (Microsoft Office – Word, Excel) και Λογιστικών προγραμμάτων .
• Άριστη γνώση Ε.Λ.Π, Δ.Λ.Π., φορολογικής νομοθεσίας και ΦΠΑ
• Εργασιακή εμπειρία 3-4 ετών κατ’ ελάχιστον σε ανάλογη θέση , κατά προτίμηση στον Βιομηχανικό κλάδο.
• Απαραίτητη η γνώση Σύνταξης Ισολογισμού
• Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας
• Υπευθυνότητα & Μεθοδικότητα
• Οργανωτικές και διοικητικές ικανότητες

Η εταιρεία προσφέρει:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών.
  • Δυνατότητα ευέλικτου ωραρίου εργασίας
  • Πρόσθετη ιατροφαρμακευτική ασφάλιση.
  • Σύγχρονο εργασιακό περιβάλλον.
ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΘΕΣΗΣ
ΛΟΓΙΣΤΗΣ
Οινόφυτα