Για εργοδότες
ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ - ΠΙΣΤΩΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις
ΑθήναΤοποθεσία
Αθήνα
πριν ένα μήνα
Ημ. ανάρτησης
ΛογιστικάΚατηγορία θέσης
Λογιστικά

Η Ifansi, μία από τις μεγαλύτερες εταιρίες χονδρικής πώλησης υφασμάτων ένδυσης, με έδρα στον Κολωνό και τη Νέα Φιλαδέλφεια,  αναζητά  Βοηθό Λογιστή με κύρια αρμοδιότητα τον πιστωτικό έλεγχο. Ο κάτοχος της θέσης έχει την ευθύνη για την παρακολούθηση και διασφάλιση της ορθής εφαρμογής της πιστωτικής πολιτικής της εταιρίας και δευτερευόντως, λειτουργεί υποστηρικτικά στην εκτέλεση λογιστικών διαδικασιών και αναφορών. Η θέση αναφέρεται στον Προϊστάμενο Λογιστηρίου.

Κύριες Αρμοδιότητες:

  • Έλεγχος πιστοληπτικής ικανότητας πελατών
  • Παρακολούθηση και έλεγχος των υπολοίπων των πελατών & συμφωνίες λογαριασμών πελατών
  • Επικοινωνία με τους πελάτες, με σκοπό τη συμφωνία υπολοίπου, την ενημέρωση των ληξιπρόθεσμων οφειλών τους και την ανάλυση της καρτέλας τους
  • Παρακολούθηση εξέλιξης εισπράξεων και συντονισμός με πωλήσεις για υλοποίηση απαραίτητων ενεργειών
  • Παρακολούθηση και υποστήριξη ασφαλειών πιστώσεων πελατών
  • Προετοιμασία στατιστικών και λογιστικών εκθέσεων που αφορούν ζητήματα εισπράξεων
  • Προετοιμασία οικονομικών αναλύσεων
  • Άνοιγμα νέων πελατών & συντήρηση στοιχείων στο ERP
  • Υποστήριξη σε εκτέλεση λογιστικών διαδικασιών και αναφορών

Προσόντα:

  • Εργασιακή πείρα τουλάχιστον 3 χρόνων σε αντίστοιχη θέση πιστωτικού ελέγχου εμπορικής εταιρίας
  • Κάτοχος Πανεπιστημιακού Τίτλου ή ΤΕΙ  (Πτυχίο) Λογιστικής ή Οικονομικής κατεύθυνσης
  • Γνώση ΕΛΠ & ιδανικά, γνώσεις διαβίβασης παραστατικών στο My Data
  • Εμπειρία σε Ασφάλιση Πιστώσεων θα εκτιμηθεί
  • Άριστη γνώση εφαρμογών MS Office
  • Γνώση  λογιστικών προγραμμάτων ERP
  • Καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Συνέπεια, επαγγελματισμός και υπευθυνότητα
  • Έμφαση στην τήρηση των διαδικασιών
  • Ικανότητα οργάνωσης, ακρίβεια και προσοχή στην λεπτομέρεια.

Η εταιρία προσφέρει:

  • Ικανοποιητικές αποδοχές, ανάλογες με τα προσόντα του υποψηφίου
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας
  • Προοπτικές εξέλιξης

Αθήνα