Για εργοδότες
Κωδ:Μηχανικός Περιβάλλοντος ή Περιβα
Μηχανικός Περιβάλλοντος ή Περιβαλλοντολόγος
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις
ΑθήναΤοποθεσία
Αθήνα
πριν 2 χρόνια
Ημ. ανάρτησης
ΜηχανικοίΚατηγορία θέσης
Μηχανικοί

Η RESINVEST, πρωτοπόρα εταιρεία στον κλάδο της Ενέργειας, ενδιαφέρεται να προσλάβει έμπειρο στέλεχος στον τομέα των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ) για τα γραφεία στην Αθήνα. Η εταιρεία ειδικεύεται στην Ανάπτυξη και Αδειοδότηση, Μελέτες-Προμήθεια-Κατασκευή (EPC), Λειτουργία και Συντήρηση των έργων ΑΠΕ, καθώς και στον τομέα της Εξοικονόμησης Ενέργειας και αναπτύσσει συνεχώς το χαρτοφυλάκιοτης.

Αρμοδιότητες της θέσης:

  • Παρακολουθεί και οργανώνει την εκπόνηση Μελετών, Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (ΜΠΕ/ΠΠΔ), με έμφαση στα Αιολικά Πάρκα και Φωτοβολταικά Πάρκα που υλοποιούνται από την εταιρεία.
  • Διεκπεραιώνει την Περιβαλλοντική Αδειοδότηση με τις αρμόδιες Αρχές (ΔΙΠΑ, Αποκεντρωμένες Περιφέρειες)
  • Περιβαλλοντική Αξιολόγηση Αγοραπωλησιών έργων ΑΠΕ
  • Διατηρεί και εμπλουτίζει τις επαγγελματικές και τεχνικές του γνώσεις μέσω συνεχούς εκπαίδευσης και επιμόρφωσης, δικτύωσης, επαγγελματικών συνεδρίων κ.α.[SK1]
  • Έχει γνώση της σχετικής Νομοθεσίας των ΑΠΕ με έμφαση  στα περιβαλλοντικά θέματα. Καθώς επίσης και γνώση της Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας
  • Συμμετέχει σε ομάδες έργων.
  • Συνεργάζεται με το Τμήμα Κατασκευών, το Νομικό Τμήμα, τις Οικονομικές Υπηρεσίες.

Τυπικά προσόντα:

  • Πτυχίο Μηχανικού Περιβάλλοντος ή Περιβαλλοντολόγου ΑΕΙ με δυνατότητα υπογραφής κατηγορίας 27
  • Μέλος τεχνικού επιμελητηρίου ΤΕΕ
  • Πολύ καλή γνώση των αγγλικών
  • Καλή γνώση Autocad 2D
  • 8ετής τουλάχιστον εμπειρία σε θέματα Περιβαλλοντικών Μελετών και εφαρμογών του θεσμικού πλαισίου προστασίας περιβάλλοντος σε αντίστοιχη εταιρεία ΑΠΕ, με σημαντικό αριθμό αναπτυξιακών έργων
  • Άνεση για ταξίδια
  • Επικοινωνία

Η εταιρεία προσφέρει

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Δυναμικό περιβάλλον εργασίας
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Εξαιρετικό εργασιακό περιβάλλον
Αθήνα