Για εργοδότες
Security Officer - CISO
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις
Company logo - click to visit company page
Οικονομικές Υπηρεσίες

Security Oficer - CISO

Περιγραφή θέσης:

Ο υπεύθυνος θα είναι αρμόδιος για τη διαχείριση και την ασφάλεια των Πληροφοριακών Συστημάτων της Τράπεζας καθώς και για την εφαρμογή της Πολιτικής Ασφάλειας και τη διασφάλιση της Προστασίας των Πληροφοριών.  Οι ευθύνες του κατάλληλου υποψήφιου θα είναι οι παρακάτω:

  • Αναγνώριση ευπαθειών στα πληροφοριακά συστήματα της Τράπεζας.
  • Ανάπτυξη και εφαρμογή σχεδίου για την διασφάλιση της ‘ασφάλειας’ στα πληροφοριακά συστήματα της Τράπεζας.
  • Σχεδιασμός και εκτέλεση λύσης Security Operations Center (SOC)
  • Εκπόνηση και επικαιροποίηση Γενικής Πολιτικής Ασφάλειας αλλά και Εξειδικευμένων Πολιτικών όπως
    • Πολιτική Ασφάλειας Συναλλαγών μέσω Διαδικτύου
    • Πολιτική Προστασίας Δεδομένων
    • Πολιτική Ασφάλειας Φορητών Πληροφοριακών Πόρων
    • Πολιτική Ελέγχου Προσβάσεων και Εξουσιοδοτήσεων
    • Πολιτική Χρήσης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου και Διαδικτύου
    • Πολιτική Χειρισμού Συμβάντων Ασφάλειας
    • Πολιτική Ουσιωδών Υπηρεσιών που έχουν ανατεθεί σε τρίτους
    • Καταγραφή, Αξιολόγηση Κινδύνων και Ταξινόμηση Πληροφοριακών Πόρων
    • Προσβάσεις / εξουσιοδοτήσεις προσδιορίζονται βάσει τη θέση / αρμοδιότητες
  • Δημιουργία τακτικών αναφορών σε σχέση με την ασφάλεια των πληροφοριακών συστημάτων προς το Διοικητικό Συμβούλιο.
  • Δημιουργία αναφορών σε περίπτωση παραβίασης ασφαλείας της Τράπεζας.
  • Προτείνει/εφαρμόζει λύσεις ασφάλειας στον τομέα των Εφαρμογών, Λειτουργικών Συστημάτων και Δικτύων σύμφωνα με τα επίπεδα ασφάλειας και τη χρήση των διαθέσιμων εργαλείων ασφάλειας που απαιτούνται σε κάθε περίπτωση.
  • Εκπαίδευση των υπαλλήλων της Τράπεζας σχετικά με τις βέλτιστες πρακτικές στην ασφάλεια πληροφοριακών συστημάτων.

Τυπικά προσόντα:

  • Πτυχίο ή Δίπλωμα Πληροφορικής ΑΕΙ ή αναγνωρισμένο ισότιμο αντίστοιχης ειδικότητας σχολών της αλλοδαπής
  • Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών στην Ασφάλεια Πληροφοριακών Συστημάτων (προαιρετικά)
  • Τουλάχιστον 5 έτη εργασιακή εμπειρία σε αντίστοιχη θέση

Επιθυμητά προσόντα:

  • Πιστοποίηση CISSP (Certified Information Systems Security Professional), CISA (Certified Information Systems Auditor)
  • Γνώσεις σε πρότυπα Ασφάλειας Πληροφοριακών Συστημάτων και Δικτύων
  • Γνώσεις στην Ασφάλεια Πληροφοριών και Προσωπικών Δεδομένων
  • Cyber Security

Πακέτο αποδοχών:

  • Μισθός ανάλογος προσόντων
  • Άριστες συνθήκες εργασίας & δυνατότητες εξέλιξης

The applicant can be located anywhere in Greece and work remotely.

 Αποστολή βιογραφικών στο careers@olympusbank.com

Αθήνα
πριν 2 χρόνια
Με μεγάλη εμπειρία