Για εργοδότες
Υπεύθυνος Μηχανικός Υγείας & Ασφάλειας
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις

Η ΤΕΡΝΑ Α.Ε., εταιρεία του Ομίλου ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ, αναζητά:

Υπεύθυνο Μηχανικό Υγείας & Ασφάλειας

για το υπό κατασκευή Αεροδρόμιο Καστελίου στο Ηράκλειο Κρήτης

Αρμοδιότητες:

  • Οργανώνει και επιβλέπει την εφαρμογή των μέτρων Υγείας & Ασφάλειας εργασίας και ειδικότερα της πρόληψης ατυχημάτων, ενημερώνοντας αδιαλείπτως τη Διοίκηση του Έργου
  • Διεξάγει τακτικές επιθεωρήσεις των θέσεων εργασίας από πλευράς Υγείας & Ασφάλειας εργασίας
  • Επιβλέπει την καταλληλόλητα και την ορθή χρήση των ατομικών μέσων προστασίας (ΜΑΠ)
  • Διερευνά τυχόν εργατικά ατυχήματα, αναλύει και αξιολογεί τα αποτελέσματα των ερευνών του και προτείνει μέτρα για την αποτροπή ατυχημάτων σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Υγείας & Ασφάλειας του Κεντρικού
  • Εκπαιδεύει και καθοδηγεί τους εργαζόμενους σε θέματα Υγείας & Ασφάλειας
  • Συντονίζει και εποπτεύει την εκτέλεση ασκήσεων έκτακτης ανάγκης για τη διαπίστωση ετοιμότητας του προσωπικού στην αντιμετώπιση ατυχημάτων
  • Ενημερώνει και καθοδηγεί τους εργαζόμενους για να τους αποτρέψει από τους επαγγελματικούς κινδύνους που εγκυμονεί η εργασία τους και κάθε χώρος εργασίας
  • Μεριμνά για την ουσιαστική και τυπική τήρηση των προβλεπόμενων υποχρεώσεων από τη νομοθεσία
  • Εφαρμόζει τα Πρότυπα της Εταιρείας

Απαιτούμενα Προσόντα:

  • Πολιτικός Μηχανικός ΤΕΙ / ΑΕΙ ή σχετική ειδικότητα
  • 3 έτη κατ’ ελάχιστον εμπειρία σε θέματα Υγείας & Ασφάλειας
  • Πολύ καλή γνώση των εφαρμογών MS Office
  • Πολύ καλή της Αγγλικής Γλώσσας (προφορικά και γραπτά)

Δεξιότητες:

  • Οργανωτικές δεξιότητες και μεθοδικότητα
  • Τήρηση διαδικασιών
  • Εξαιρετικές δεξιότητες επικοινωνίας
  • Εξοικείωση με τη σχετική νομοθεσία
  • Προθυμία για συνεχή ανάπτυξη & βελτίωση

Παροχές Εταιρείας:

  • Προοπτικές εξέλιξης και ανάπτυξης σε έναν ισχυρό Όμιλο εταιρειών
  • Συμμετοχή σε Ομαδικό Ασφαλιστήριο Συμβόλαιο
Ηράκλειο
πριν 2 χρόνια