For Employers
Ref:ΠΙΣΤ. ISO
Υπεύθυνος Ποιότητας & Ασφάλειας Πληροφοριακών Συστημάτων
Job post no longer accepts applications
AthensLocation
Athens
a month ago
Posted date
a month ago
Mid-levelMinimum level
Mid-level

Ο Όμιλος Euroaxes αναζητεί Υπεύθυνο Ποιότητας & Ασφάλειας Πληροφοριακών Συστημάτων για το σχεδιασμό, την ανάπτυξη, την υλοποίηση και τη διαχείριση του Συστήματος Ποιότητας και Ασφάλειας Πληροφοριών, καθώς και των διαδικασιών των εταιρειών του Ομίλου.

Πληροφορίες για την εταιρεία

To Euroaxes Group είναι ένας σύγχρονος Όμιλος που, μέσα από τις εξειδικευμένες εταιρίες του:

  • Σχεδιάζει, υλοποιεί και υποστηρίζει, ως ICT integrator, καινοτόμες τηλε/νιακές & τεχνολογικές λύσεις
  • Κατασκευάζει και υποστηρίζει δίκτυα υψηλών ταχυτήτων οπτικών ινών για λογαριασμό των τηλεπικοινωνιακών παρόχων και μεγάλων πελατών
  • Παρέχει χρηματοδοτικά εργαλεία υψηλών απαιτήσεων
  • Παρέχει τεχνική υποστήριξη με τεχνικούς υψηλής επάρκειας σε όλη την χώρα

Αρμοδιότητες θέσης

  • Διαχείριση των συστημάτων ISO των εταιριών του Ομίλου.
  • Διεξαγωγή εσωτερικών ελέγχων.
  • Εκπροσώπηση της εταιρείας κατά την διαδικασία διεξαγωγής επιθεωρήσεων τρίτου μέρους.
  • Διαχείριση επικοινωνίας, προγραμματισμός και συντονισμός τόσο των εμπλεκομένων εσωτερικών όσο και των τρίτων μερών, με σκοπό την ομαλή διεξαγωγή του εσωτερικού και εξωτερικού ελέγχου.
  • Διαχείριση μη συμμορφώσεων, παρακολούθηση πλάνου προόδου με σκοπό την εφαρμογή βελτιωτικών μέτρων, επικοινωνία με τα εσωτερικά εμπλεκόμενα μέρη για την εφαρμογή των βελτιωτικών μέτρων.
  • Παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών σε σχέση με την βελτίωση τόσο των εφαρμοζόμενων προτύπων ΙSO όσο και εξειδικευμένων ζητημάτων ως προς την ασφάλεια πληροφοριών και συστημάτων (πχ.Security awareness,)
  • Δημιουργία και παρακολούθηση ποιοτικών δεικτών απόδοσης (KPI’s) σε σχέση με τα συστήματα διαχείρισης ISO όσο και την ασφάλεια πληροφοριακών συστημάτων και προστασία δεδομένων.
  • Διενέργεια και διαχείριση διαδικασιών ανάλυσης και αξιολόγησης επικινδυνότητας (Risk Management).
  • Διαχείριση διαδικασιών εντοπισμού και κάλυψης ευπαθειών (Vulnerability Management).
  • Σύνταξη αναφορών, υποβολή προτάσεων προς την διοίκηση, με σκοπό την βελτίωση των εφαρμοζόμενων συστημάτων διαχείρισης όσο και την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών προς το προσωπικό όσο και εξωτερικά τρίτα μέρη.
  • Σχεδιασμός, υλοποίηση, διενέργεια δοκιμών του πλάνου αντιμετώπισης περιστατικών ασφαλείας (Ιncident Response management plan) όσο και επιχειρησιακής συνέχειας της εταιρείας (Βusiness continuity plan).

Απαραίτητα Προσόντα:

  • Πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην πληροφορική ή στην ασφάλεια πληροφοριών.
  • Επιθυμητή αποδεδειγμένη εμπειρία σε ανάλογη θέση.
  • Προηγούμενη εμπειρία εφαρμογής και γνώση προτύπων ποιότητας & Ασφάλειας πληροφοριών (ISO 27001, ISO 9001, ISO 22301, GDPR, κ.α.).
  • Εκτενή γνώση σε σχέση με την υλοποίηση πληροφοριακών συστημάτων, εφαρμογών, δικτύων, την εφαρμογή βέλτιστων πρακτικών αναφορικά με την Ασφάλεια πληροφοριακών συστημάτων και δικτύων.
  • Προηγούμενη εμπειρία σε λειτουργικά συστήματα (Windows, Linux), και εργαλεία ανάλυσης και συλλογής ψηφιακών πειστηρίων.
  • Τουλάχιστον 2 έτη εμπειρία σε συναφές αντικείμενο.
  • Τυχόν επαγγελματικές πιστοποιήσεις (Lead Auditor, Implementor, κ.α.) θα συνεκτιμηθούν.

Προσωπικά επιθυμητά χαρακτηριστικά:

  • Οργανωτική ικανότητα, συνδυαστική γνώση, μεθοδικότητα και συνέπεια
  • Δυνατότητα απόδοσης σε ομάδες αλλά και αυτόνομα
  • Άνετη και αποδοτική επικοινωνία με πελάτες / συνεργάτες
  • Δυνατότητα λήψης αποφάσεων

Τι προσφέρουμε:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών βάσει εμπειρίας και προσόντων καθώς και ένα πακέτο επιπλέον αμοιβών βασιζόμενο σε ένα δίκαιο Bonus Scheme.
  • Σύμβαση Αορίστου χρόνου.
  • Ευκαιρίες ανάπτυξης και εξέλιξης σε έναν δυναμικά αναπτυσσόμενο ελληνικό Όμιλο.

Πληροφορίες:

2108210335 | 09:00-18:00

Related tags
JOB SUMMARY
Athens
a month ago
Mid-level
Full-time