For Employers
ΧΗΜΙΚΌΣ ΜΗΧΑΝΙΚΌΣ R&D/QC
Job post no longer accepts applications
a year ago
Posted date
a year ago
Mid-levelMinimum level
Mid-level
OtherJob category
Other

Αναζητούμε επιστήμονα Χημικό Μηχανικό για την υποστήριξη των νέων βιομηχανικών μας εγκαταστάσεων στην περιοχή των Οινοφύτων. Ο ιδανικός υποψήφιος θα συμμετέχει στα στάδια της έρευνας, της ανάπτυξης και της παραγωγής λιπασμάτων και λύσεων θρέψης υψηλής τεχνολογίας, διασφαλίζοντας παράλληλα την ποιότητά τους μέσω χημικών αναλύσεων.

Κατά συνέπεια, ο υποψήφιος θα συμβάλει στη δέσμευσή μας να φροντίζουμε με διαφοροποιημένο τρόπο "την τροφή της τροφής μας" και στην αποστολή μας να διασφαλίσουμε ένα βιώσιμο μέλλον.

Αρμοδιότητες

  • Εκτέλεση ποιοτικού ελέγχου μέσω αναλύσεων λιπασμάτων και των πρώτων υλών τους (π.χ. ορυκτά, δείγματα εδάφους κ.λπ.), χρησιμοποιώντας διάφορα όργανα/τεχνικές.
  • Βοήθεια στη δημιουργία, διεξαγωγή και παρακολούθηση διαφόρων πειραμάτων στο εργαστήριο, το θερμοκήπιο ή το πεδίο.
  • Εκτέλεση αναλύσεων δειγμάτων εδάφους, φυτικών ιστών και διαλυμάτων που προκύπτουν από αγρονομικές έρευνες που διεξάγονται στο εργαστήριο, το θερμοκήπιο ή σε πειράματα πεδίου.
  • Εκτέλεση εργαστηριακών εργασιών για την ανάπτυξη και βελτίωση νέων και υφιστάμενων προϊόντων.
  • Τήρηση αρχείου των έργων R&D /QC (π.χ. εισαγωγή δεδομένων σε φύλλα εργασίας Excel, προετοιμασία τριμηνιαίων εκθέσεων δραστηριοτήτων).
  • Διατήρηση ενός τακτοποιημένου, καθαρού και ασφαλούς περιβάλλοντος εργασίας.
  • Συνεχής ευαισθητοποίηση και γνώση της νομοθεσίας και των σχετικών κανονισμών.
  • Διασφάλιση της συμμόρφωσης των προδιαγραφών των προϊόντων με τους κανονισμούς και τα πρότυπα ISO.
  • Επικοινωνία με τις Ελληνικές Αρχές, το Υπουργείο Γεωργίας & το Γενικό Χημείο του Κράτους.
  • Συνεργασία με το Τεχνικό Τμήμα της εταιρείας.

Προσόντα

  • Πτυχίο Χημικού Μηχανικού
  • Εμπειρία σε σχετικό τομέα (λιπάσματα, βιοδιεγερτικά, γεωργία κ.λπ.) θα θεωρηθεί πλεονέκτημα
  • Εμπειρία στην παρακολούθηση της συμμόρφωσης των προϊόντων στην σχετική νομοθεσία (REACH-CLP, PCN-UFI, κ.λπ.)
  • Ποιοτικός έλεγχος της παραγωγής
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Γνώση εφαρμογών MS office
  • Τεχνική και αναλυτική σκέψη και ομαδικό πνεύμα συνεργασίας
  • Οργανωτικές ικανότητες

Πλεονεκτήματα:

  • Εξαιρετικό περιβάλλον εργασίας
  • Ευκαιρίες εκπαίδευσης και εξέλιξης
  • Πακέτο αποδοχών ανάλογο με τα προσόντα

Όλες οι αιτήσεις θα εξεταστούν χωρίς διακρίσεις και με απόλυτη εμπιστευτικότητα

Σχετικά με την Medilco Hellas :

Η Medilco Hellas ως μία από τις κορυφαίες εταιρείες στον τομέα των ελληνικών λιπασμάτων στηρίζει την ελληνική γεωργία παρέχοντας στα γεωπονικά κέντρα και στις βιομηχανίες όλες τις κατηγορίες λιπασμάτων (κοκκώδη, κρυσταλλικά, βιοδιεγέρτες, υγρά) καθώς και ιχνοστοιχεία για περισσότερα από 30 χρόνια. Το πάθος μας για ανάπτυξη δεν σταματάει ποτέ, είμαστε πρωτοπόροι στα εξειδικευμένα λιπάσματα υψηλής τεχνολογίας και στόχος μας είναι να μοιραζόμαστε τις γνώσεις μας με τους καλλιεργητές και να τους βοηθάμε να βελτιώσουν τις αποδόσεις τους ποιοτικά και ποσοτικά. Με τη δέσμευσή μας να προσλαμβάνουμε και να εξελίσσουμε τους πιο παθιασμένους ανθρώπους, θα πραγματοποιήσουμε τη φιλοδοξία μας να δημιουργήσουμε ένα υποδειγματικό δίκτυο αγροτών και γεωπόνων άρτια εκπαιδευμένων οι οποίοι θα επηρεάσουν το μέλλον με βιώσιμο τρόπο.

Εάν είστε σίγουροι/ες ότι πληροίτε τα παραπάνω κριτήρια, παρακαλούμε στείλτε μας το βιογραφικό σας σημείωμα.

Related tags
JOB SUMMARY
Oinofyta
a year ago
Mid-level
Full-time