For Employers
Μηχανικός Ασφαλείας
Job post no longer accepts applications
PatraLocation
Patra
a year ago
Posted date
a year ago
Mid-levelMinimum level
Mid-level

Η εταιρεία ΙΡΙΔΑ είναι μια ανεξάρτητη και δυναμικά αναπτυσσόμενη εταιρεία που δραστηριοποιείται στον τομέα των ιχθυοτροφών. Διαθέτει δύο εργοστάσια παραγωγής στο Αγρίνιο και την ΒΙΠΕ Πατρών. Παρέχει προϊόντα και υπηρεσίες άριστης ποιότητας στην Μεσογειακή Ιχθυοκαλλιέργεια.

Η εταιρεία αναζητά να προσλάβει Μηχανολόγο Μηχανικό με έδρα το εργοστάσιό της στην ΒΙΠΕ Πατρών ή το εργοστάσιό της στο Αγρίνιο.

 Αρμοδιότητες:

Τεχνικός ασφαλείας:

  • Έλεγχος της ασφάλειας των εγκαταστάσεων και των τεχνικών μέσων, πριν από τη λειτουργία τους καθώς και των παραγωγικών διαδικασιών και μεθόδων εργασίας πριν από την εφαρμογή τους.
  • Επίβλεψη στην εφαρμογή των μέτρων υγιεινής και ασφάλειας της εργασίας και πρόληψης των ατυχημάτων, ενημερώνοντας σχετικά την διεύθυνση της επιχείρησης
  • Τακτική επιθεώρηση των θέσεων εργασίας από πλευράς υγιεινής και ασφάλειας της εργασίας, αναφορά οποιασδήποτε παράλειψης των μέτρων υγιεινής και ασφάλειας
  • Επίβλεψη ορθής χρήσης των ατομικών μέσων προστασίας.
  • Προγραμματισμός, συντονισμός και επόπτευση της εκτέλεσης ασκήσεων πυρασφάλειας και συναγερμού για τη διαπίστωση ετοιμότητας στην αντιμετώπιση ατυχημάτων.
  • Τήρηση βιβλίου τεχνικού ασφαλείας και βιβλίου ατυχημάτων
  • Συνεργασία με όλα τα τμήματα της εταιρείας για την προώθηση της υγείας και ασφάλειας
  • Συνεργασία με τα υπόλοιπα τμήματα της εταιρείας όπως απαιτείται για την επίτευξη των παραπάνω και τακτική ενημέρωση της διοίκησης σχετικά.

Συντονιστής ασφάλειας:

  • Συντονισμός της εφαρμογής γενικών αρχών πρόληψης σε θέματα ασφάλειας και υγείας
  • Κατάρτιση Σχεδίου και Φακέλου Ασφάλειας και Υγείας (ΣΑΥ, ΦΑΥ), γνωστοποίησή τους σε όλους τους εμπλεκόμενους ανά περίπτωση και συντονισμός εφαρμογής τους
  • Συντονισμός με τον γιατρό εργασίας και τον υπεύθυνο εργοστασίου της συνεργασίας μεταξύ εργολάβων και υπεργολάβων και δραστηριοτήτων τους για την πρόληψη εργατικών ατυχημάτων και επαγγελματικών ασθενειών καθώς και την αμοιβαία ενημέρωση τους όταν πολλές επιχειρήσεις μοιράζονται τον ίδιο χώρο εργασίας
  • Τήρηση αρχείου σχεδίων, φακέλων Ασφάλειας

Τεχνικός Σύμβουλος:

  • Τήρηση έγγραφων και ηλεκτρονικών αρχείων σε άριστη κατάσταση ανά εγκατάσταση σχετικά με άδειες, σχέδια, γνωστοποιήσεις, τεχνικές περιγραφές, διαγράμματα, παράβολα, μελέτες, πιστοποιητικά μηχανημάτων, ΗΜΑ, συμβάσεις, υπεύθυνες δηλώσεις κ.α.
  • Ευθύνη επικοινωνίας και συνεργασίας με φορείς και συνεργάτες σχετικά με αδειοδοτήσεις, πιστοποιήσεις μηχανημάτων-εγκαταστάσεων, μηχανημάτων έργου, σχέδια κ.α. τα οποία απαιτούνται για την καλή επιχειρησιακή ετοιμότητα, τήρηση νομικών διατάξεων και τήρηση προθεσμιών
  • Αναθεώρηση και εκπόνηση μελετών Επαγγελματικού κινδύνου, πυρασφάλειας, πυροπροστασίας, φυσικών/χημικών/βιολογικών/άλλων παραγόντων, σήμανσης, όδευσης, ΜΑΠ, εργονομίας, ΑΤΕΧ, σχεδίων διαφυγής κ.α. ανά εγκατάσταση και κατά περίπτωση, και τήρηση έγγραφων και ηλεκτρονικών αρχείων ώστε να καλύπτονται όλες οι ισχύουσες νομικές διατάξεις.
  • Αρμοδιότητα κατάρτισης απαιτούμενων υπεύθυνων δηλώσεων τεχνικού ασφαλείας, υπεύθυνου καλής λειτουργίας και συντήρησης, στατικής επάρκειας όπως προβλέπονται από τις ισχύουσες νομικές διατάξεις και τήρηση των αντίστοιχων θεωρημένων βιβλίων καταγραφής

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Απαραίτητο πτυχίο Μηχανικού Πολυτεχνείου
  • Τουλάχιστον τριετή εμπειρία σε ανάλογη θέση
  • Δυνατότητα μετακίνησης μεταξύ των εγκαταστάσεων παραγωγής
  • Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις (για άνδρες υποψηφίους)

 Δεξιότητες:

  • Εργατικότητα, συνέπεια, μεθοδικότητα
  • Υπευθυνότητα, προσανατολισμός στην επίτευξη στόχων
  • Ικανότητα επίβλεψης και καθοδήγησης

 Παροχές εταιρείας:

  • Εξαιρετικό περιβάλλον εργασίας
  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Συμμετοχή σε ομαδικό ασφαλιστήριο συμβόλαιο
  • Συμμετοχή σε ομαδικό συνταξιοδοτικό συμβόλαιο
  • Δυνατότητες εκπαίδευσης και επαγγελματικής εξέλιξης

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να στείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα, στο e-mail: hr@irida.com

Στην ΙΡΙΔΑ χειριζόμαστε το βιογραφικό σας σημείωμα με απόλυτη εμπιστευτικότητα, σεβόμαστε το απόρρητό σας και χρησιμοποιούμε τα προσωπικά σας δεδομένα αποκλειστικά για το σκοπό που μας τα έχετε παράσχει.

Related tags
JOB SUMMARY
Patra
a year ago
Mid-level
Full-time