Η θέση Regulatory Affairs Officer έχει αποθηκευτεί.

Πλήρης Απασχόληση
Koropi

Περιγραφή Θέσης

Pharmaceutical R&D company Lamda Laboratories SA seeks to recruit 2 candidates for the position of Regulatory Affairs Officer

Απαραίτητα Προσόντα

Candidate profile :

  • B.Sc/M.Sc in Pharmacy, Chemistry; Ph.D. will be considered an asset
  • High level speaking & writting skills in English & Greek
  • Excellent PC user
  • Existing regulatory experience will be taken into account

Main responsibilities of the role:

  • Compilation of registration dossiers (CMC)
  • ASMF assessment (requiring knowledge and technical understanding of medicinal products and synthetic processes)
  • Administrative work for registration procedures (variations, eCTD submissions)

The company offers:

  • Continuous training
  • Opportunities for professional growing
  • Competitive benefits package

Κωδικός αναφοράς

n/a

Όμοιες Θέσεις

Regulatory Affairs Officer Αθήνα-Αθήνα Pharmazac
Clinical Research Associate (CRA) Αθήνα-Αθήνα ZEINCRO
Compliance & Quality Assurance Officer Αθήνα-Αθήνα Adecco
Προϊστάμενος Παραγωγής Αθήνα-Αθήνα Specifar
In-Process Control and Packaging Materials Officer (2nd shift) Αθήνα-Αθήνα Greek pharmaceutical company
ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΧΗΜΙΚΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ Αθήνα-Αθήνα ΟΙΚΟΧΗΜΙΚΗ Α.Ε.
Χημικός ή Χημικός Μηχανικός Αθήνα-Αθήνα Ανώνυμη Εταιρία