Μηχανικός Σχεδιασμού / Ανάπτυξης και Βελτίωσης προϊόντων και σχετικών Διεργασιών
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις
Company logo - click to visit company page
1-15
Κατασκευαστικός | Τεχνικός κλάδος
ΔράμαΤοποθεσία
Δράμα
πριν ένα χρόνο
Ημ. ανάρτησης
ΜηχανικοίΚατηγορία θέσης
Μηχανικοί

Αναφορικά με την εταιρία

Η εταιρία μας CoIO Hellas δραστηριοποιείται στον κλάδο της συναρμολόγησης καλωδίων κατά παραγγελία με πελατολόγιο κυρίως από εξωτερικό, με υψηλές απαιτήσεις στην ικανοποίηση, ποιότητα και εξυπηρέτηση των πελατών της.

Για την περαιτέρω ανάπτυξή μας αναζητούμε αφοσιωμένους και ικανούς υπαλλήλους προσηλωμένους στους στόχους της εταιρίας και στις ανάγκες των πελατών μας.

Ως συνεργάτης μεγάλων κατασκευαστών στον βιομηχανικό τομέα, σας προσφέρουμε άφθονο χώρο για την προσωπική σας ανάπτυξη.

Η καριέρα σας: απαιτητική, ποικίλη και με αρκετές ευκαιρίες ανέλιξης.

Το περιβάλλον εργασίας: άκρως επαγγελματικό, δυναμικό και διεθνές.

Καθήκοντα:

  • Σχεδιασμός & Ανάπτυξη νέων ηλεκτρολογικών προϊόντων και ειδικότερα προϊόντων καλωδίωσης, αρχικά προκαλωδίωσης και συναρμολόγησης εξαρτημάτων καλωδίων σε καλώδια παντός τύπου
  • Σχεδιασμός & Ανάπτυξη διεργασιών / διαδικασιών λαμβάνοντας υπόψη τους ισχύοντες κανόνες της τεχνικής και την εξέλιξη της τεχνολογίας καθώς επίσης και σχετική έρευνα για νέες ιδέες και μεθόδους
  • Ανάλυση των απαιτήσεων των πελατών και αναγκών της αγοράς, των νομοθετικών, κανονιστικών και λοιπών απαιτήσεων και μετατροπή αυτών σε κατάλληλα και επαρκή δεδομένα σχεδιασμού με ταυτόχρονη επίλυση τυχόν αντιθέσεων
  • Ανάλυση αναγκών για νέο εξοπλισμό/συσκευές, υπολογισμό κόστους και προετοιμασία σχετικού προϋπολογισμού
  • Καθορισμός των απαραίτητων φάσεων και δραστηριοτήτων όπως και εκπόνηση αντίστοιχου Σχεδίου & Προγράμματος για την αποτελεσματική υλοποίηση του Σχεδιασμού & Ανάπτυξης ανάλογα με τη φύση, τη διάρκεια και την πολυπλοκότητα των παραπάνω
  • Διενέργεια προκαθορισμένων ελέγχων, ώστε να διασφαλίζεται ότι τα προϊόντα συμμορφώνονται πλήρως στις εκάστοτε απαιτήσεις συμπεριλαμβανομένης της χρήσης, του κύκλου ζωής και της ανακύκλωσής τους
  • Διενέργεια Μελετών Αστοχίας με χρήση κατάλληλων εργαλείων εκτίμησης κινδύνων, όπως Design-FMEA για την πρόληψη και έγκαιρη αναγνώριση πιθανών αστοχιών & προβλημάτων και βάσει αυτών
  • στον καθορισμό ενεργειών και λήψη μέτρων (προληπτικών / διορθωτικών) για την αντιμετώπισή τους αλλά και προτάσεων για κατάλληλες αλλαγές, εφόσον κρίνεται αναγκαίο και επιπλέον
  • στην εκπόνηση ολοκληρωμένων Προγραμμάτων Ποιότητας
  • Κατασκευή προτύπων βάσει των αποτελεσμάτων Σχεδιασμού & Ανάπτυξης ή των παρεχόμενων από τον πελάτη στοιχείων και δυνατότητα παρουσίασής τους στα ενδιαφερόμενα μέρη
  • Βελτίωση των νέων και υφιστάμενων προϊόντων, όπως και των σχετικών διεργασιών / διαδικασιών παραγωγής
  • Βέλτιστη υλοποίηση και τήρηση του προγράμματος Σχεδιασμού & Ανάπτυξης και ενδελεχή αναφορά των αποτελεσμάτων στις προϊστάμενες θέσεις
  • Απρόσκοπτη και εποικοδομητική συνεργασία με όλα τα εμπλεκόμενα τμήματα, μηχανικούς, τεχνικούς και άλλα σχετικά πρόσωπα
  • Ενεργή συμμετοχή στην διαδικασία παραγωγής και προετοιμασίας εργασίας κυρίως κατά την αρχική φάση παραγωγής➢Υποστήριξη της διοίκησης στην προμήθεια εξοπλισμού και βοηθητικών εργαλείων που σχετίζεται με τον Σχεδιασμό & Ανάπτυξη των νέων προϊόντων αλλά και την παραγωγή τους➢ Εύρεση δημιουργικών και σχεδιαστικών λύσεων
  • Εκπόνηση σχετικών διεργασιών, διαδικασιών, οδηγιών Σχεδιασμού & Ανάπτυξης καιδημιουργία κατάλληλων εντύπων σε συνεργασία με τον Υπεύθυνο του ΣυστήματοςΔιαχείρισης Ποιότητας
  • Αδιάλειπτη τήρηση της προβλεπόμενης τεκμηρίωσης και φύλαξή της σε αντίστοιχα αρχείασύμφωνα με το υπάρχον Σύστημα Διαχείρισης Ποιότητας (ΣΔΠ)
  • Συλλογή δεδομένων, ανάλυση και στατιστική επεξεργασία τους, παρακολούθηση δεικτών σε συνεργασία με τις προϊστάμενες θέσεις
  • Ενεργός συμμετοχή στην αποτελεσματική υλοποίηση στόχων Σχεδιασμού & Ανάπτυξης
  • Ενεργός συμμετοχή στον σχεδιασμό και εφαρμογή διαδικασιών Ασφάλειας και Υγείας που σχετίζονται με τις εν λόγω δραστηριότητες

Προσόντα

  • Ολοκληρωμένες σπουδές ανώτατης εκπαίδευσης (ΑΕΙ / ΑΤΕΙ) όπως Ηλεκτρολόγος ή Μηχανολόγος Μηχανικός ή Τεχνολόγος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ή συναφούς κλάδου με πολύ καλή γνώση και κατανόηση ηλεκτρολογικών / μηχανολογικών σχεδίων και ηλεκτρικών κυκλωμάτων
  • Επιθυμητή εμπειρία στη βιομηχανία κατά προτίμηση σε αντίστοιχο τομέα και θέση
  • Επιθυμητή η γνώση ή/και εμπειρία στον σχεδιασμό και υλοποίηση σύγχρονων δομών Σχεδιασμού & Ανάπτυξης
  • Γνώση ή/και εμπειρία σε χρήση Λογισμικού Ηλεκτρολογικής Σχεδίασης, όπως AutoCAD ή αντίστοιχου λογισμικού
  • Γνώση ή/και εμπειρία σε χρήση Λογισμικού Επεξεργασίας Εικόνων
  • Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής ή/και Γερμανικής γλώσσας (προφορικά και γραπτά)
  • Ανεπτυγμένες δεξιότητες χρήσης Η/Υ (MS Office), επεξεργασίας πληροφοριών και δεδομένων, γνώση SAP θα εκτιμηθεί➢Ειδικές ικανότητες: Τεχνική κατανόηση, μεθοδική και συστηματική διαχείριση χρόνου, προσοχή στη λεπτομέρεια, ανεξάρτητο & υπεύθυνο τρόπο εργασίας, ομαδικότητα και συντονισμό ομαδικής εργασίας, διευθέτηση προτεραιοτήτων, κριτική / ευέλικτη σκέψη για την συλλογική επίλυση προβλημάτων, επίγνωση κόστους
  • Κοινωνικές δεξιότητες: υπεύθυνος και συνεπής με βιομηχανική συνείδηση και δυνατότητα ανάληψης πρωτοβουλιών, επικοινωνιακός και συνεργάσιμος, προσαρμοστικός στο περιβάλλον εργασίας, καθοδηγητικός
  • Υψηλή ευαισθητοποίηση σε θέματα ποιότητας και επιθυμία για συνεχή προσωπική βελτίωση και ανάπτυξη των γνώσεων στον εν λόγω τομέα
  • Τακτική παρουσία στον χώρο παραγωγής των προϊόντων
  • Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις (για τους άντρες υποψήφιους)

Πλεονεκτήματα

  • 20 ημέρες άδεια ετησίως
  • Ενδιαφέρουσα εργασία σε ένα πολλά υποσχόμενο κλάδο της βιομηχανίας
  • Ατομική εκπαίδευση στο χώρο εργασίας με δυνατότητες πρόσθετης κατάρτισης στο αντικείμενο των καλωδιώσεων
  • Ομαδικό κλίμα εργασίας και καλό εργασιακό περιβάλλον
  • Λοιπά οφέλη

Είδος Εργασίας: Πλήρης απασχόληση

Δράμα
Χωρίς προϋπηρεσία / Χωρίς εμπειρία