Για εργοδότες
Μηχανικός Έρευνας και Ανάπτυξης
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις
Company logo - click to visit company page
16-50
Βιομηχανία
ΠάτραΤοποθεσία
Πάτρα
πριν ένα χρόνο
Ημ. ανάρτησης
Entry / ΑρχάριοςΕπίπεδο εμπειρίας
Entry / Αρχάριος

   Στο πλαίσιο της συνεχούς μας ανάπτυξης, η εταιρεία Thyratron SA Ηλεκτρονικές Εφαρμογές, με έδρα στις Κυδωνιές Χαλανδρίτσας Αχαΐα (17km από Πάτρα), που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα 30 χρόνια, αναζητεί υποψήφιο/α Μηχανικό Έρευνας και Ανάπτυξης με σκοπό την στελέχωση του σχετικού Τμήματος.

Κύριες αρμοδιότητες:

  • Σχεδιασμός και ανάπτυξη (προτυποποίηση, βιομηχανοποίηση, πιστοποίηση κλπ.) νέων προϊόντων/ έργων με χρήση κατάλληλων προγραμμάτων, εργαλείων/ εξοπλισμού και σύμφωνα με διεθνή, ευρωπαϊκά και εθνικά πρότυπα.
  • Πραγματοποίηση ηλεκτρικών και περιβαλλοντολογικών μετρήσεων.
  • Σύνταξη και ενημέρωση Εγχειριδίων Χρήσης, Εγκατάστασης και Φυλλαδίων Τεχνικών Δεδομένων προϊόντων.
  • Ανάλυση, τεχνικό και ποιοτικό έλεγχο μη ιδιοπαραγόμενων προϊόντων και ανάπτυξη μελετών και τεχνικών αναφορών συγκριτικής αξιολόγησης και προτάσεων.
  • Διακρίβωση (εσωτερική και εξωτερική) κρίσιμων οργάνων παρακολούθησης και μέτρησης.
  • Έρευνα, ανάπτυξη μελετών και υποβολή προτάσεων βελτίωσης (ποιότητας, κόστους και ανταγωνιστικότητας) των υφιστάμενων προϊόντων. Βελτιστοποίηση, επανασχεδίαση, παραμετροποίηση.
  • Έρευνα αγοράς/ αναγκών και υποβολή προτάσεων για νέα καινοτόμα προϊόντα. Οικονομοτεχνική ανάλυση.
  • Βελτιστοποίηση των Παραγωγικών Διαδικασιών. Οργάνωση, διεξαγωγή και εποπτεία όλων των απαιτούμενων δοκιμών Παραγωγής νέων προϊόντων. Σχεδιασμός και κατασκευή διατάξεων ποιοτικού ελέγχου Παραγωγής.
  • Τήρηση αρχείων επί όλων των σχετικών δραστηριοτήτων του Τμήματος (ερευνητικών έργων, εργασιών ανάπτυξης, τεχνικών φακέλων προϊόντων κλπ.).

Απαραίτητα Προσόντα:

  • Πτυχίο Ανώτερης / Ανώτατης Εκπαίδευσης Ηλεκτρολόγου/Ηλεκτρονικού Μηχανικού με γνωστικό αντικείμενο τα ηλεκτρονικά, σχεδίαση PCB, μικροϋπολογιστών, ηλεκτρονικών ισχύος.
  • Γνώση σχεδίασης μετασχηματιστών / αυτομετασχηματιστών.
  • Άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας και χειρισμού Η/Υ.
  • Επιθυμητός Μεταπτυχιακός Τίτλος σπουδών, η ύπαρξη προϋπηρεσίας σε αντίστοιχο τμήμα.
  • Ικανότητα επικοινωνίας, πνεύμα συνεργασίας, προσανατολισμός στο αποτέλεσμα.
  • Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις.
  • Δυνατότητα επαγγελματικών ταξιδιών.

 Η εταιρία προσφέρει:

  • Πλήρης απασχόληση, αορίστου χρόνου εργασία σε φιλικό περιβάλλον.
  • Ελκυστικές αποδοχές και αξιόλογες δυνατότητες εξέλιξης.
  • Συνεχή εκπαίδευση και επαγγελματική ανάπτυξη.
Πάτρα