Για εργοδότες
Field Service Engineer
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις
πριν 2 χρόνια
Ημ. ανάρτησης

Τεχνικός Service/Εγκαταστάσεων

Από την ίδρυση της εταιρείας το 1933, η HACH παραμένει κορυφαία στον χώρο στην ανάπτυξη πρωτοποριακών λύσεων, οι οποίες βοηθούν στην αποτελεσματικότερη διαχείριση του νερού ανθρώπινης χρήσης. Ως θυγατρική εταιρεία της Danaher Corporation (NYSE: DHR), η Hach διαθέτει την υποστήριξη και τους πόρους που απαιτούνται για να παρέχει τα καινοτόμα προϊόντα της και την εξειδικευμένη καθοδήγηση στους συνεργάτες της.

Η αποστολή μας είναι η διασφάλιση ποιότητας του νερού ανθρώπινης κατανάλωσης σε όλο τον κόσμο και όραμά μας να κάνουμε την ανάλυση νερού καλύτερη, γρηγορότερη, ευκολότερη, φιλική  προς το περιβάλλον και με αναλυτικές πληροφορίες.

Τα προϊόντα της εταιρίας Hach διακινούνται στον Ελλαδικό χώρο από τις αρχές της δεκαετίας του ’80, ενώ το 2007 ιδρύθηκε το υποκατάστημα της Hach Ελλάδος, με σκοπό την απευθείας διάθεση και υποστήριξη των προϊόντων στην Ελλάδα, στην Κύπρο και στη Μάλτα και την παροχή υψηλής ποιότητας υπηρεσιών. Διαθέτει τμήμα απευθείας πωλήσεων, επιστημονικής και τεχνικής υποστήριξης, και παραγγελιών.

Αυτή την περίοδο -ως υποκατάστημα της HACH στην Ελλάδα- βρισκόμαστε σε αναζήτηση στελεχών για τις θέσεις των Service Engineers σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη αντίστοιχα.

Καθήκοντα:

  • Επισκευή, συντήρηση, εγκατάσταση, commissioning και εκπαίδευση χειριστών εντός των εγκαταστάσεων της εταιρίας αλλά και στο πεδίο.
  • Συντονισμός, προγραμματισμός και έλεγχος της ολοκλήρωσης των εργασιών τεχνικής υποστήριξης (Service Max CRM)
  • Εμπορική διαχείριση πελατών
  • Αξιολόγηση αναγκών των πελατών και προτάσεις κατάλληλων προϊόντων και υπηρεσιών
  • Παροχή πληροφοριών σε τεχνικής φύσεως ερωτήσεις πελατών.
  • Προετοιμασία και υποβολή τεχνικών προσφορών παροχής υπηρεσιών επισκευής, συντήρησης και εγκατάστασης μετρητικού εξοπλισμού
  • Προώθηση και διαπραγμάτευση ετήσιων συμβολαίων συντήρησης
  • Ανάπτυξη μακροπρόθεσμων πλάνων πωλήσεων

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο Ανώτατης Τεχνικής Σχολής (Ηλεκτρολόγου , Ηλεκτρονικού)
  • 2+ έτη επαγγελματικής εμπειρίας σε αντίστοιχη θέση
  • Πολύ καλός χειρισμός Η/Υ (Word, Excel, Power Point, Internet, Cloud)
  • Γνώση CRM
  • Πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Κριτική σκέψη και ανάληψη πρωτοβουλιών
  • Οργανωτικές και επικοινωνιακές ικανότητες
  • Ευελιξία για ταξίδια 30% - 40% του συνολικού χρόνου εργασίας
  • Δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου κατηγορίας Β
  • Εμπειρία σε επισκευές και εγκαταστάσεις αναλυτικών οργάνων θα εκτιμηθεί ως επιπλέον προσόν

Η εταιρία προσφέρει:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών και παροχών
  • Άριστο εργασιακό περιβάλλον
  • Εταιρικό αυτοκίνητο, Κινητό τηλέφωνο
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Συνεχής εκπαίδευση
Χαλάνδρι