Για εργοδότες
ΛΟΓΙΣΤΗΣ - ΑΘΗΝΑ (ΚΩΔ:468)
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις
πριν ένα χρόνο
Ημ. ανάρτησης
ΟικονομικάΚατηγορία θέσης
Οικονομικά

Το Χαμόγελο του Παιδιού αναζητά κατάλληλο/η υποψήφιο/α, για να καλύψει τη θέση του Λογιστή στην Αθήνα.

Απαραίτητα προσόντα υποψηφίων:

  • Πτυχιούχος ΑΕΙ Οικονομικής –Λογιστικής κατεύθυνσης
  • Κάτοχος άδειας Α’ τάξης Λογιστή (ΟΕΕ).
  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον τριών ετών σε αντίστοιχη θέση σε διπλογραφικά βιβλία.
  • Προϋπηρεσία σε περιβάλλον CRM κατά προτίμηση Soft One, Εμπορική διαχείριση, Γενική Λογιστική.
  • Άριστη γνώση ΕΛΠ, ΦΠΑ, Φορολογία Εισοδήματος, Φορολογία Κεφαλαίου καθώς και συμπλήρωση και υποβολή των σχετικών δηλώσεων.
  • Άριστη γνώση Microsoft Office με έμφαση το Excel.
  •  Πολύ καλή γνώση Αγγλικών.

Κύρια καθήκοντα και βασικές αρμοδιότητες:

  • Διατήρηση και ενημέρωση ημερήσιων/εβδομαδιαίων/μηνιαίων λογιστικών καταστάσεων.
  • Χαρακτηρισμός, καταχώρηση και έλεγχος εγγραφών στο λογιστικό πρόγραμμα.
  • Έλεγχος περιφερειακών ταμείων και επίλυση προβλημάτων με τους υπεύθυνους διαχειριστές.
  • Διαχείριση παγίων.
  • Διαχείριση κυκλώματος προμηθευτών, συμφωνίες και πληρωμή αυτών.
  • Διαχείριση δηλώσεων ΦΠΑ και παρακρατούμενων φόρων.
  • Δημιουργία αρχείων και διατήρηση συστήματος αρχειοθέτησης.

Επιπλέον επιθυμητά χαρακτηριστικά και δεξιότητες:

  • Μεταπτυχιακός τίτλος σε συναφές αντικείμενο.
  • Γενικές γνώσεις σε οικονομικά θέματα (κοστολόγησης, μισθοδοσίας, διαχείρισης ταμείων, χειρισμού δανείων, επιδοτήσεων κλπ).
  • Προετοιμασία σε διαδικασίες ενημέρωσης των ηλεκτρονικών βιβλίων my data.
  • Προϋπηρεσία σε μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς.
  • Ικανότητα οργάνωσης, προγραμματισμού, ελέγχου.
  • Ικανότητα συνεργασίας και επικοινωνίας.
  • Μεθοδικότητα.
  • Συνέπεια και Υπευθυνότητα.

- Ενδέχεται να ζητηθούν από τους υποψηφίους συστατικές επιστολές.

- Τα στοιχεία που υποβάλετε θα χρησιμοποιηθούν μόνο από Το Χαμόγελο του Παιδιού και θα διαγραφούν με την πάροδο 6 μηνών.

Αγία Παρασκευή