Για εργοδότες
Κωδ:KAccTh1022
Λογιστής / Λογίστρια – Φοροτεχνικός (Senior Accountant) για την περιοχή της Θεσσαλονίκης
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις
πριν ένα χρόνο
Ημ. ανάρτησης
ΛογιστικάΚατηγορία θέσης
Λογιστικά

Η ελληνική Εταιρεία Συμβούλων Επιχειρήσεων BSS, με δυναμική παρουσία από το 1998 στον Χρηματοοικονομικό τομέα, Λογιστικά – Φοροτεχνικά, επιθυμεί να εντάξει στο δυναμικό της για μόνιμη & πλήρη απασχόληση, για το υποκατάστημα της στη Θεσσαλονίκη:

Λογιστής/ Λογίστρια – Φοροτεχνικός (Senior Accountant)

(Κωδ. Θέσης: KAccTh1022)

Αρμοδιότητες:

  • Εποπτεία λειτουργίας του εσωτερικού λογιστηρίου των πελατών της
  • Επισκέψεις στην έδρα των πελατών της Εταιρείας, για παροχή λογιστικών, συμβουλευτικών & φοροτεχνικών υπηρεσιών
  • Εξαγωγή των περιοδικών (μηνιαίων κ.λπ.) λογιστικών αποτελεσμάτων & παρουσίασή τους
  • Προετοιμασία Ετήσιων Οικονομικών Καταστάσεων (Ισολογισμοί, Αποτελέσματα Χρήσης – Προσάρτημα)
  • Ανακοινώσεις σε ΓΕΜΗ, Πρακτικά Γενικών Συνελεύσεων
  • Έλεγχος και υποβολή των μηνιαίων & ετήσιων φορολογικών δηλώσεων (ΦΠΑ, Intrastat, Listing, Φ.Ε, Ε3, παρακρατούμενοι φόροι, κ.λπ.)
  • Ανάδειξη θεμάτων που χρήζουν ειδικού φορολογικού σχεδιασμού
  • Συμφωνίες λογαριασμών γενικής λογιστικής και συμφωνία υποσυστημάτων εμπορικής διαχείρισης και αποθήκης

Απαραίτητα Προσόντα:

  • Απόφοιτος Α.Ε.Ι. / Τ.Ε.Ι., Λογιστικής ή Οικονομικής Κατεύθυνσης
  • Προϋπηρεσία άνω των 4 ετών, σε αντίστοιχη θέση, σε ελεγκτική Εταιρεία ή λογιστικό γραφείο
  • Εμπειρία σε λογιστική παρακολούθηση βιβλίων Γ’ κατηγορίας, Ισολογισμούς, Αποθήκη, Φορολογικά θέματα
  • Άδεια Άσκησης Λογιστή Φοροτεχνικού
  • Άριστη γνώση MS Office (Word, Excel, κ.ο.κ.), ERP προγραμμάτων
  • Καλή Γνώση "My Data"
  • Καλή γνώση Αγγλικών
  • Οργανωτικές ικανότητες, ακρίβεια και προσοχή στη λεπτομέρεια
  • Δυνατότητα ανάληψης ευθυνών και επίλυσης προβλημάτων
  • Τήρηση αυστηρών χρονοδιαγραμμάτων & προθεσμιών

Η Εταιρεία προσφέρει:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Συνεχής Εκπαίδευση
  • Δυνατότητες εξέλιξης σε ένα σύγχρονο περιβάλλον εργασίας

Μετά τη συλλογή και αξιολόγηση των βιογραφικών σημειωμάτων θα επικοινωνήσουμε με τους υποψηφίους που ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της θέσης για να οριστεί συνάντηση για συνέντευξη.

Όλες οι αιτήσεις θεωρούνται απόλυτα εμπιστευτικές.

#BSSTeam, #Yourpathwaytosuccess

Θεσσαλονίκη
Με μεγάλη εμπειρία