Για εργοδότες
Κωδ:Μάγειρας Α',Β',Γ
Μάγειρας Α', Β' & Γ' (Atrium Hotels & Resorts) - Σεζόν 2024
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις
ΡόδοςΤοποθεσία
Ρόδος
πριν ένα μήνα
Ημ. ανάρτησης
Entry / ΑρχάριοςΕπίπεδο εμπειρίας
Entry / Αρχάριος
Εποχιακός/ήΤύπος απασχόλησης
Εποχιακός/ή
ΤουρισμόςΚατηγορία θέσης
Τουρισμός

Πού θα εργάζεσαι:

Η ομάδα της κουζίνας αποτελείται από chefs, sous chefs, μάγειρες, ζαχαροπλάστες, buffet runners και λαντζιέρηδες. Είναι ένα διαδραστικό και δυναμικό περιβάλλον. Όλοι οι επισκέπτες απολαμβάνουν γευστικές γαστρονομικές δημιουργίες με άψογη εξυπηρέτηση. Η εξυπηρέτηση αυτή μπορεί να περιλαμβάνει από το μαγείρεμα, το στήσιμο του μπουφέ και την παρουσίαση των πιάτων έως την παραλαβή πρώτων υλών και την εξασφάλιση ενός καθαρού περιβάλλοντος μέσα στην κουζίνα, αλλά και στο εστιατόριο.

Περιγραφή θέσης:

Κάθε μάγειρας υποστηρίζει όλες τις λειτουργίες της κουζίνας που σχετίζονται με το μαγείρεμα, την προετοιμασία ή με τον ανεφοδιασμό του μπουφέ του εστιατορίου ή του bar όπου θα εργάζεται, ώστε να εξασφαλίζει ότι ακολουθούνται κάθε στιγμή τα πρότυπα εξυπηρέτησης 5 αστέρων που έχουν καθοριστεί από την εταιρία.

Κύριες αρμοδιότητες:

  • Προετοιμάζει τον χώρο εργασίας του/της και εκτελεί κάθε εργασία που σχετίζεται με την έναρξη και το τέλος κάθε γεύματος (mise en place).
  • Εκτελεί τα καθήκοντά του/της με ταχύτητα μέσα στα ζητούμενα χρονικά πλαίσια, συνδυάζοντας πολλές εργασίες παράλληλα.
  • Υποστηρίζει τις ανάγκες της ζεστής είτε κρύας κουζίνας.
  • Προετοιμάζει τις πρώτες ύλες και μαγειρεύει ακολουθώντας τις οδηγίες του Chef.
  • Συλλέγει τα εργαλεία και τα σκεύη μαγειρικής (μαχαίρια, τηγάνια, κατσαρόλες κ.ά.) από τους αποθηκευτικούς χώρους.
  • Είναι υπεύθυνος/η για το πόστο του/της (σχάρα, τηγάνι, τεμαχισμός, φούρνος κ.ά.).
  • Εξασφαλίζει κάθε στιγμή ότι ο χώρος εργασίας του/της, καθώς και ο μπουφές, είναι σε καλή κατάσταση και καθαροί.
  • Κατανοεί όλα τα είδη που περιλαμβάνονται στο μενού ώστε να είναι σε θέση να απαντά σε ερωτήσεις και να δίνει διευκρινίσεις στους καλεσμένους όποτε και αν χρειάζεται.
  • Βοηθά σε όλες τις εργασίες που σχετίζονται με το εστιατόριο ή το bar ανάλογα με τις οδηγίες του F&B manager, του Chef ή του άμεσου προϊσταμένου του/της.

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο μαγειρικής
  • Τουλάχιστον 2 χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας σε κουζίνα είτε σε εστιατόριο a la carte είτε σε μπουφέ, ιδανικά σε ξενοδοχειακό περιβάλλον
  • Γνώση νέων γαστρονομικών πρακτικών και τάσεων
  • Εμπειρία σε διαφορετικά στυλ κουζίνας (π.χ. ιταλική, κινεζική, κ.λ.π.)

Αναγκαίες δεξιότητες:

  • Καλή και άνετη επικοινωνία με πελάτες
  • Δημιουργικότητα και φαντασία
  • Ενθουσιασμό, επαγγελματισμό και όρεξη να μάθεις, να εξελιχθείς και να γίνεις μέλος μιας διαρκώς αναπτυσσόμενης ομάδας
  • Κριτική σκέψη και ικανότητα επίλυσης προβλημάτων
  • Ικανότητα να ανταποκρίνεσαι αποτελεσματικά στην πίεση και να παρέχεις υψηλής ποιότητας υπηρεσίες σε ένα πολυτελές περιβάλλον
  • Πνεύμα ομαδικότητας

Πληροφορίες εταιρίας και παροχές προσωπικού:

Τα Atrium Hotels & Resorts προσφέρουν ένα ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών σε ένα δυναμικό και φιλικό περιβάλλον εργασίας. Η διαμονή και σίτιση καλύπτονται πλήρως από το ξενοδοχείο στο οποίο εργάζεστε.

Επιπρόσθετα, πραγματοποιούνται διαλέξεις εκπαιδευτικού χαρακτήρα καθώς και εξατομικευμένα προγράμματα εκπαίδευσης, βασιζόμενα στις ανάγκες του εκάστοτε εργαζομένου με γνώμονα την επαγγελματική και προσωπική εξέλιξη.

Καταληκτικά, εφαρμόζοντας αξιοκρατικά συστήματα αξιολόγησης και ανταμοιβών, παρέχονται μηνιαία χρηματικά bonus με γνώμονα την απόδοση των εργαζομένων.

Ρόδος
Εποχιακός/ή