Για εργοδότες
Sommelier for Domes Zeen Chania
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις
ΧανιάΤοποθεσία
Χανιά
πριν ένα μήνα
Ημ. ανάρτησης

O ξενοδοχειακός όμιλος  Domes Resorts, ένας από τους ταχύτερα αναπτυσσόμενους ξενοδοχειακούς ομίλους στη Μεσόγειο, προσλαμβάνει  Sommelier για το νέο 5* ξενοδοχείο του Domes Zeen Chania, a Luxury Collection Resort στα Χανιά της Κρήτης για την σεζόν του 2024.

Καθήκοντα

  • Δημιουργία και ανανέωση της λίστας κρασιών σε συντονισμό με τους σεφ και το Διευθυντή τομέα τροφίμων και ποτών
  • Πρόταση του ιδανικού συνδυασμού φαγητού και κρασιού
  • Πρόταση κρασιών στους πελάτες, ανάλογα με τις προσωπικές τους προτιμήσεις και το φαγητό που επιλέγουν
  • Ενημέρωση των πελατών για τις διάφορες ποικιλίες κρασιών και τις αντίστοιχες τιμές
  • Διασφάλιση του σερβιρίσματος των κρασιών στη σωστή θερμοκρασία και στο κατάλληλο ποτήρι
  • Κατάλληλη αποθήκευση των ανοιχτών φιαλών, ώστε να διατηρείται η έντονη γεύση
  • Διαχείριση κάβας κρασιών και διασφάλιση επάρκειας του αποθέματος

Requirements

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο, ή μεταπτυχιακό σε σχετικό τομέα θα θεωρηθεί προσόν
  • Η πιστοποίηση ως σομελιέ είναι επωφελής (WSET ή ισοδύναμο)
  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον 3 ετών σε αντίστοιχη θέση σε high end a la carte εστιατόριο
  • Γνώση τοπικών αμπελώνων και οινοποιείων
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας, δεύτερη ή τρίτη γλώσσα θα θεωρηθεί προσόν
  • Άριστες επικοινωνιακές δεξιότητες με πολύ ισχυρή προσέγγιση με επίκεντρο τον πελάτη
  • Επαγγελματική Εμφάνιση και συμπεριφορά

Benefits

  Στο πλαίσιο της παραπάνω θέσης, προσφέρουμε:

  • Πακέτο αποδοχών ανάλογο προσόντων
  • Δυνατότητες ανάπτυξης μέσα σε ένα συνεχώς αναπτυσσόμενο εργασιακό περιβάλλον
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας
  • Διατροφή, διαμονή για τους μη διαμένοντες στην περιοχή
  • Συνεχή εκπαίδευση

Domes Resorts is an equal opportunity employer, all applications will be treated in strict confidentiality.

Only suitable candidates will be contacted.

Χανιά
Με μεγάλη εμπειρία