Για εργοδότες
Μηχανικός Υγείας και Ασφάλειας
Company logo - click to visit company page
2001-30000
Κατασκευαστικός | Τεχνικός κλάδος
ΑθήναΤοποθεσία
Αθήνα
πριν 13 μέρες
Ημ. ανάρτησης
ΜηχανικοίΚατηγορία θέσης
Μηχανικοί

Η ΤΕΡΝΑ Α.Ε., εταιρεία του Ομίλου ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ, αναζητά:

Μηχανικό Υγείας & Ασφάλειας

Κύριες αρμοδιότητες:

  • Παρακολουθεί τις διαδικασίες και εργασίες Υγείας & Ασφάλειας κεντρικά για τα έργα του Όμιλου
  • Υπάγεται στο Τμήμα ΥΑ της Δ/νσης ΥΑΠΕ
  • Οργανώνει και επιβλέπει την εφαρμογή των μέτρων υγείας και ασφάλειας εργασίας στα έργα σύμφωνα με τις απαιτήσεις του ΣΔΥΑΠΕ και των ISO 45001 / ISO 39001
  • Αποδελτιώνει τη νομοθεσία
  • Πραγματοποιεί εσωτερικές επιθεωρήσεις Υ&Α
  • Εκπαιδεύει και καθοδηγεί τους εργαζόμενους σε θέματα Υ&Α
  • Συντάσσει όποτε απαιτείται τα απαραίτητα Σχέδια Ασφαλείας των νέων έργων
  • Υποστηρίζει την προετοιμασία διαγωνισμών έργων
  • Υποστηρίζει και εποπτεύει τους Τεχνικούς / Συντονιστές Ασφαλείας
  • Προδιαγράφει τις απαιτήσεις των νέων έργων
  • Συμμετέχει στις διαδικασίες επιλογής ΕΞΥΠΠ και συντάσσει συμβάσεις με συνεργαζόμενες Εταιρείες για παροχή υπηρεσιών Υ&Α
  • Επιβλέπει και αξιολογεί τις ΕΞΥΠΠ που συνεργάζεται η εταιρεία στα έργα
  • Αξιολογεί τις συνθήκες εργασίας στα έργα, την επάρκεια για τα μέτρα ασφαλείας και την καταλληλόλητα των ατομικών μέτρων προστασίας
  • Συνεργάζεται με τους μηχανικούς κατασκευής των εργοταξίων όταν απαιτείται
  • Συμμετέχει στην εφαρμογή των προγραμμάτων Υ&Α (σύνταξη lesson learned, guidelines κλπ.)

Προσόντα:

  • Πολιτικός Μηχανικός ή Ηλεκτρολόγος / Μηχανολόγος Μηχανικός ΑΕΙ / ΤΕΙ ή κάθε σχετική ειδικότητα με ειδίκευση ή εμπειρία σε Υ&Α
  • Γενική εμπειρία έργων 5 έτη και εμπειρία σε θέματα Υ&Α 3 έτη
  • Καλή γνώση εφαρμογών Office Microsoft 365
  • Καλή γνώση Αγγλικών

Δεξιότητες:

  • Ικανότητες μεταδοτικότητας των εξειδικευμένων γνώσεών του σε ΥΑ στις άλλες ειδικότητες και γενικάεργαζόμενους, στο πλαίσιο υποστήριξής τους στην ασφαλή κατασκευή των έργων.
  • Αυστηρή τήρηση διαδικασιών
  • Πολύ καλές δεξιότητες επικοινωνίας
  • Επαρκή γνώση της νομοθεσίας
  • Προθυμία για συνεχή ανάπτυξη & βελτίωση

Παροχές Εταιρείας:

  • Προοπτικές εξέλιξης και ανάπτυξης σε έναν ισχυρό Όμιλο εταιρειών
  • Συμμετοχή σε Ομαδικό Ασφαλιστήριο Συμβόλαιο

Αθήνα