Για εργοδότες
Προϊστάμενος Λογιστηρίου
πριν 11 μέρες
Ημ. ανάρτησης
ΛογιστικάΚατηγορία θέσης
Λογιστικά

Ο Προϊστάμενος Λογιστηρίου είναι υπεύθυνος για όλες τις εργασίες του λογιστηρίου και θα αναφέρεται στον Οικονομικό Διευθυντή της εταιρείας. Υποστηρίζει τον Οικονομικό Διευθυντή στην επίτευξη των στόχων και υποβάλλει προτάσεις για τη βελτίωση της λειτουργίας των Οικονομικών Υπηρεσιών. Μεριμνά για τη διαρκή βελτίωση και των εκσυγχρονισμό των διαδικασιών του λογιστηρίου της εταιρείας έτσι ώστε να εξασφαλίζεται ότι αυτές ανταποκρίνονται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στις ανάγκες της.

Αρμοδιότητες-Καθήκοντα:

  • Διασφάλιση και έλεγχος της ορθής διαχείρισης όλων των φορολογικών θεμάτων της εταιρείας και της έγκαιρης εκπλήρωσης των σχετικών υποχρεώσεων έναντι των φορολογικών-διοικητικών αρχών και άλλων υπηρεσιών/αρμοδίων φορέων, ασφαλιστικών ταμείων κλπ.
  • Διασφάλιση της συμφωνίας των οικονομικών δεδομένων όλων των υποσυστημάτων του μηχανογραφικού συστήματος ERP της εταιρείας και των ηλεκτρονικών βιβλίων mydata.
  • Επικοινωνία με συνεργαζόμενες τράπεζες, δημόσιους φορείς, εξωτερικούς συμβούλους, ορκωτούς ελεγκτές.
  • Καθοδήγηση και εκπαίδευση των υφισταμένων του επιβλέποντας την εκτέλεση των καθημερινών δραστηριοτήτων τους.
  • Ενεργή συμμετοχή στην δημιουργία και υλοποίηση νέων συστημάτων και διαδικασιών του λογιστηρίου.
  • Σύνταξη χρηματοοικονομικών και στατιστικών αναφορών προς την Οικονομική Διεύθυνση. Κατάρτιση και παρακολούθηση των KPIs (Δεικτών Απόδοσης) του Λογιστηρίου. Συνεργασία με τη Διεύθυνση Προμηθειών για την κατάρτιση και παρακολούθηση Δεικτών Απόδοσης της Διεύθυνσης Προμηθειών και της Εφοδιαστικής Αλυσίδας.

Απαιτήσεις-Προσόντα:

  • Πτυχίο ΑΕΙ Οικονομικής/Λογιστικής κατεύθυνσης.
  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον 5 ετών σε θέση Προϊσταμένου Λογιστηρίου Ανώνυμης Εταιρείας.
  • Στρατηγική σκέψη, μεθοδικότητα, συνέπεια, εχεμύθεια, ακεραιότητα, σύγχρονη επιχειρηματική αντίληψη, ικανότητα για ανάληψη πρωτοβουλιών και καινοτόμων δράσεων.
  • Ικανότητα στη βέλτιστη ιεράρχιση προτεραιοτήτων.
  • Πολύ καλές επικοινωνιακές ικανότητες, ομαδική συνεργασία, παρακίνηση και επιμόρφωση του ανθρώπινου δυναμικού. Εμπειρία στην αποτελεσματική διαχείριση και καθοδήγηση υφισταμένων.
  • Άριστη γνώση των ΕΛΠ, της Φορολογικής, Ασφαλιστικής και Εργατικής Νομοθεσίας και των υποχρεώσεων που απορρέουν για τις εταιρείες. Η γνώση ΔΛΠ-ΔΠΧΑ και η γνώση λογιστικών θεμάτων ομίλων εταιρειών και ενοποίησης οικονομικών καταστάσεων είναι επιθυμητή.
  • Εμπειρία στη χρήση λογισμικού ERP. Εμπειρία χρήσης του προγράμματος ΕNTERSOFT business επιθυμητή.
  • Άριστη γνώση και ευχέρεια στη χρήση Windows, Internet, MS Office και ειδικότερα του MS Excel και του MS Outlook.
  • Πολύ καλή γνώση Αγγλικών.

Παροχές

Σας δίνουμε την ευκαιρία να αναπτύξετε τις δεξιότητές σας μέσα σε ένα καινοτόμο περιβάλλον εταιρείας σύγχρονης τεχνολογίας με πολυσχιδείς δραστηριότητες.  Το πακέτο αμοιβών περιλαμβάνει:

  • Aνταγωνιστικό μισθό βάσει εμπειρίας
  • Συμμετοχή στο ιατροφαρμακευτικό πρόγραμμα της εταιρείας
  • Σύγχρονο περιβάλλον εργασίας
  • Ευκαιρίες συνεχούς εξέλιξης και εκπαίδευσης

Παρακαλούμε όσοι πληρούν τις προϋποθέσεις όπως αποστείλουν το βιογραφικό του σημείωμα αναγράφοντας κωδ. θέσης ACC0223 στο hr@adaptit.gr

Άγιος Στέφανος
Με μεγάλη εμπειρία